Narážíme na vašem blogu na dezinformace. Doba je mimořádná ... Ctihodným blogerům chodí dopis od Bakalova šéfredaktora. S výhrůžkou

12.11.2021 13:06

Publicista a režisér Jan Tománek se postavil proti šéfredaktorovi serveru Aktuálně.cz Josefu Pazderkovi, dle kterého Tománek stejně jako doktor Hnízdil porušují kodex blogera Aktuálně. Pazderka míní, že oba zmínění ve svých příspěvcích šíří neověřené a zavádějící informace o koronaviru a očkování. Rozhodl proto o zmrazení jejich blogů, pokud své texty neodstraní. Oba pánové takové kroky odmítají. V reakci na to píší Pazderkovi dopisy čtenáři. Žádají ho, aby od takovéto cenzury upustil.

Narážíme na vašem blogu na dezinformace. Doba je mimořádná ... Ctihodným blogerům chodí dopis od Bakalova šéfredaktora. S výhrůžkou
Foto: Archiv JT
Popisek: Spisovatel, filmový režisér a výtvarník Jan Tománek

 

„Minule jsem se naivně ptal, co ještě může překonat přiznání bezprecedentní cenzury velkých agentur a korporací. Je to přiznání firmy úplně malé a z globálního hlediska zcela bezvýznamné. Včera mi přišel mail od šéfredaktora Aktuálně pana Pazderky – že porušuji jejich kodex blogera a mé blogy budou zmrazeny,“ píše úvodem Tománek.

Ve stejnou dobu mu dorazil zcela identický dopis, jako doktoru Hnízdilovi, který na něj ve svém blogu rovněž upozornil. V něm Pazderka oba upozorňuje: „V rámci pravidelného monitoringu narážíme na Vašem účtu opakovaně na příspěvky, které šíří dezinformace o koronaviru i další extrémní názory. Doba je mimořádná, během epidemie koronaviru umírají lidé a Aktuálně.cz jako zodpovědné médium dělá maximum pro to, aby na svých stránkách – včetně blogů – prezentovalo ověřené a vědecky podložené informace,“ píše šéfredaktor webu z mediálního domu Economia miliardáře Zdeňka Bakaly.

Za problematický označil Hnízdilův článek Rozkaz zněl jasně: děsit, dusit, testovat, očkovat, cenzurovat! Za každou cenu! V něm doktor uvádí, že covid není medicínský problém. Jde o zneužití viru (a víry) k mocensko-ekonomicko-politickým účelům. „S ohledem na shora uvedené Vás žádáme o urychlené odstranění těchto příspěvků a zdržení se podobné praxe v budoucnu. Pokud se tak nestane, budeme nuceni sáhnout k dočasnému zmrazení Vašeho blogerského účtu, případně k jeho úplnému uzavření, což bychom činili velmi neradi,“ hrozí Pazderka.

Tománek se pozastavuje, jaké texty, jimiž má porušovat kodexy blogera, Pazderka považuje za dezinformační. „Pro mě je na tom asi nejzábavnější to, že si cenzor nedal ani práci vybrat z těch mnoha desítek blogů, co jsem napsal, nějaký ‚peprnější‘ text, který by opravdu něco mohl porušovat, ale vybral můj poslední blog Cenzura na steroidech. V tomto blogu jsou totiž prezentována pouze fakta BBC a Googlu s výčtem frází, které jsou dle jejich dohody TNI zakázané.“

Původní zdroj ZDE

Pazderku s touto skutečností konfrontoval a následně mu přišla odpověď: „Jako příklad z vašeho blogu uvádím větu: Protože je zakázáno informovat o tom, že: ‚schválená vakcína proti onemocnění covid-19 způsobí smrt‘. Opakuji, nechci s vámi do nekonečna diskutovat o naprosto zjevných skutečnostech. Pokud ani z tohoto není zřejmé, o čem mluvím, pak se skutečně pohybujeme na jiných planetách a nemám smysl dále diskutovat,“ zní Pazderkova reakce.

„Vtipné jsou na tom hned dvě věci; první je, že se jedná o přesnou citaci společnosti Google, o čem je zakázáno mluvit, a druhá vtipná věc je ono ‚nechci s vámi do nekonečna diskutovat o naprosto zjevných skutečnostech‘,“ pozastavuje se následně nad odpovědí Tománek.

„No nic… rozkaz zněl jasně – prostě ty dva s Hnízdilem sundejte! Já vše dobré rozhodně takto cynicky přát nebudu, protože pokud takto mlčí a cenzurují i malá česká média, tak nás skutečně nic dobrého v následující době nečeká,“ obává se publicista.

Závěrem zveřejnil jeden z mailů od čtenáře, který mu přišel v kopii, a je adresovaný Pazderkovi. Jeho obsahem je nesouhlas s cenzurou textů Tománka a Hnízdila. „Vážený pane šéfredaktore, se smutkem a velkým znepokojením jsem si přečetl zprávu, že se chystáte cenzurovat blogy dr. Hnízdila a Jana Tománka. Vaše rozhodnutí je jednoznačně špatné a krátkozraké. Prosím, zvažte ještě jednou velmi dobře svoje rozhodnutí. Cožpak právě veřejná výměna názorů není tím nejlepším pro tvorbu veřejného mínění?

Prosím neplýtvejte časem na nějaké obezličky typu: ‚náš kodex blogera atd. atd.‘. Vy víte, že já vím, že vy víte. Je to cenzura (i když si možná někteří členové redakce snad mohli myslet, že oprávněná…). Cenzura je vždy nepřípustná, nejen od státu, ale od všech,“ žádá čtenář v textu Pazderku o přehodnocení postoje.

 

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

12:34 Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

Na Petra Fialu spáchali v poslední době hned dva atentáty, oznámil komentátor Petr Holec. A pořádně …