Náročné profese možná půjdou do důchodu dřív. Týká se to i vás?

07.12.2019 14:36

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s tím návrh legislativního plánu, který ČTK získala. V pondělí by ho měla projednávat vláda.

Náročné profese možná půjdou do důchodu dřív. Týká se to i vás?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku
reklama

Podle záměru má ministerstvo práce novelu předložit do půl roku. O dřívějším důchodu pro náročné profese jednala nedávno důchodová komise. Debatovala o tom, že by se za každých deset let práce v rizikových podmínkách mohl věk nástupu na odpočinek snížit o rok a pobíraná penze zvednout v průměru o tisícikorunu.

Novela, která má být hotova v červnu, má podle legislativního plánu „umožnit odchod z trhu práce pracovníkům, u nichž je zvýšená pravděpodobnost opotřebení a přitom omezené možnosti rekvalifikace“. Lidé mohou do penze dřív chodit už nyní, snižuje se jim za to ale důchod. Těm, kteří pracovali v náročných profesích, by se penze trvale krátit neměla. Naopak by se nejspíš mohla zvýšit.

„Lze říci, že každých deset let v náročné profesi, které se promítnou do snížení individuálního důchodového věku o jeden rok, zvýší přiznaný starobní důchod v průměru o zhruba tisíc korun – v závislosti na výši příjmu a okamžiku odchodu do důchodu,“ uvedla komise v projednávaných podkladech, které zveřejnila na internetu.

Po posledním jednání komise její předsedkyně Danuše Nerudová řekla, že by se dřívější důchod mohl týkat pracovníků v takzvané čtvrté kategorii. Těm hrozí v zaměstnání vážné ohrožení zdraví i s používáním ochranných pomůcek. V roce 2017 jich v evidenci bylo 13.304. Zhruba 4000 z nich bylo přes 50 let. Pracovali třeba jako obsluha důlních zařízení, řezači plamenem, svářeči, slévači, brusiči, kamnáři či zedníci.

U zaměstnanců v kategorii 3 a R2 by dřívější penze byla výsledkem kolektivního vyjednávání. Záleželo by tedy na dohodě odborů a zaměstnavatelů. Do třetí kategorie spadalo předloni 416.600 pracovníků, a to třeba obsluha zařízení na zpracování kovů, specializované zdravotní sestry či montážní dělníci. Nad 50 let bylo víc než 140.000 z nich. V kategorii R2 bylo 46.873 lidí.

Podle těchto počtů by tak v budoucnu mohlo mít na dřívější penzi nárok skoro půl milionu lidí. Starobní důchod nyní pobírá asi 2,4 milionu lidí.

Dřívější penze by se měla lidem v náročné profesi podle plánu vyplácet stejně jako ostatním z veřejného důchodového systému. Zaměstnavatelé by ale platili u pracovníka vyšší odvody, a to o pět procentních bodů. Tyto dodatečné příjmy by od 40. let podle propočtů ministerstva práce na pokrytí výdajů nestačily. Nejvyšší by byl schodek v 60. letech.

Podle projednávaného materiálu by se za každých 184 směn v rizikových podmínkách snížil důchodový věk o měsíc. Pokud by člověk měl jít řádně do penze v 65 letech a náročnou profesi by dělal 20 let, jeho řádný důchodový věk by činil 63 let. Stejně jako dosud by k tomu mohl jít do penze i dřív. Pokud by tedy nastoupil do důchodu dva roky před termínem, bylo by to v 61 letech. Mohl by naopak ale v práci také zůstat déle. Kdyby pracoval rok navíc, končil by v 64 letech.

Do důchodu mohou v Česku odcházet dřív jen horníci, a to o sedm let. Pokud nastoupí do předčasné penze, tak až o deset let. Prosadila to v minulém volebním období Sobotkova vláda ČSSD, ANO a lidovců. Hlavním důvodem bylo zavírání dolů. Do roku 1993 existovaly důchodové kategorie. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let.

Vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO) s podporou komunistů v programu slíbila, že návrh dřívější penze pro náročné profese připraví. Záměr na posledním jednání důchodové komise podpořili i zástupci Pirátů, TOP 09, lidovců, STAN a ODS, vyplývá ze zápisu. Záležitost by měla nyní řešit koalice a tripartita, komise se k ní už vracet nebude.

Experti upozorňují na to, že český důchodový systém je beze změn neudržitelný a bez dalších příjmů se začne od 30. let propadat do dluhů. Odborníci poukazují na to, že komise zatím jedná spíš o věcech, které výdaje zvyšují. Zajištění peněz do budoucna i pro početné ročníky Husákových dětí a další generace příliš neřeší, míní experti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…