Národní divadlo se zlobí: Parlamentní listy lžou, máme se prý omluvit. Nabízíme proto přehled, jak tato příspěvková organizace podle našich zjištění funguje

25.07.2019 15:24

ParlamentníListy.cz v několika článcích informovaly o poměrech v Národním divadle. Zajímali jsme se zejména o ekonomické faktory, na které se tiskové oddělení ND ovšem zdráhá jakkoli odpovědět už několik týdnů. Obdobná je situace také na straně zřizovatele, tedy resortu kultury. Tamní tiskové oddělení naší redakci obvykle napíše, že neví, proč ND nechce na jednotlivé dotazy odpovídat a tím to končí.

Národní divadlo se zlobí: Parlamentní listy lžou, máme se prý omluvit. Nabízíme proto přehled, jak tato příspěvková organizace podle našich zjištění funguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Národního divadla
reklama
V dopise Advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, který jsme před několika dny dostali, mimo jiné stojí, že uvedené materiály postrádají pravdivý a ověřitelný věcný základ, a jsou dehonestující. Podle této advokátní kanceláře navíc jako novináři neoprávněně zasahujeme do osobnostních práv zaměstnanců ND.
 
Ačkoli si zástupci ND našli čas na to, aby věc předali externí advokátní kanceláři, na dotazy, v nichž naše redakce žádá odpověď už několik týdnů, čas a prostor evidentně nezbyl. Podívejte se proto, jak funguje Národní divadlo, které od resortu kultury získává ročně stovky milionů korun, pakliže novináři chtějí ověřit či získat informace ekonomického charakteru.
 

Anketa

Bude co slavit během 30. výročí 17. listopadu 1989? (Ptáme se 24.7.2019)

5%
95%
hlasovalo: 13348 lidí
 
Dne 3. června, tedy bezmála před dvěma měsíci, jsme poslali dotaz tiskovému mluvčímu ND panu Staňkovi a PR manažerce Opery Evě Sochorové.
 
„Dobrý den, na základě rozhovoru s několika spolupracovníky ND - Opery bychom se rádi zeptali na pár věcí a předem děkuji za upřesnění:
 
a) Je pravda, že šéfdirigent Jaroslav Kyzlink má plat zhruba 1,4 milionu korun ročně?
 
b) Je pravda, že si pan šéfdirigent Jaroslav Kyzlink připisuje ještě další vystoupení a zkoušky mimo povinnou náplň, čímž získává další peníze nad rámec své smlouvy?
 
c) Můžeme znát průměrnou výši platu ostatních (tzv. provozních) dirigentů?
 
d) Kdo produkoval Silvestr s Mozartem, bylo to Národní divadlo?
 
5. června jsme se připomněli. A poté Tomáš Staněk zaslal stručnou odpověď. „Dobrý den, projekt SILVESTR S MOZARTEM realizovalo Národní divadlo.“ K ostatním otázkám se nevyjádřil.
 
Poté jsme napsali na Ministerstvo kultury. „Dobrý den, marně žádáme o odpovědi Národní divadlo, které se týkají velmi zvláštních poměrů, na které jsme byli upozorněni samotnými zaměstnanci, umělci. Můžeme vědět důvod, proč jsou nám tato data utajována? V ND jsme oslovili asi deset lidí opakovaně (marketing, PR), přišla jedna odpověď, navíc taková, která se netýká platů.“
 
„Ráda bych Vám vyšla vstříc, ale bohužel netuším, proč Vám v ND na Vaše dotazy neodpověděli. Každopádně, zřejmě bych v takovém případě využila zákonnou možnost, tedy podala žádost o přístupu k informacím na základě zákona 106/1999 Sb,“ napsala vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Martha Häckl.
 
 
V dotazech jsme samozřejmě pokračovali a zaměstnancům ND jsme poskytli nezvykle dlouhou dobu na odpovědi.
 
3. a 8. července jsme položili Národnímu divadlu dotaz:
 
„Můžete nám, prosím, potvrdit, zda pan ředitel Jan Burian byl v roce 2018 na níže vypsaných zahraničních cestách a zda výdaje za dopravu souhlasí?"
 
19.1.-20.1.2018 Německo, letenka za 17.707,82Kč
 
15.2.-16.2.2018 Dánsko, letenka za 19.891,48 Kč
 
19.3.-20.3.2018 Velká Británie, letenka za 20.910,86Kč
 
11.4.-14.4.2018 Španělsko, letenka za 37.530,47Kč
 
24.4.-27.4.2018 Rusko, letenka za 32.241,13Kč
 
13.5.-20.5.2018 USA, letenka za 80.433,89Kč
 
7.10.-11.10.2018 Rusko, letenka za 19.816,86Kč
 
12.11.-14.11.2018 Velká Británie, letenka za 39.875,80Kč
 
4.12.-8.12.2018 Čína, letenka za 51.332,64Kč
 
2) Tyto ceny neodpovídají cenám za ekonomickou třídu, předpokládáme tedy, že pan ředitel létá  Business, nebo First class. Z jakého důvodu jsou mu propláceny takto nadstandardní způsoby dopravy?
 
3) Kdo panu řediteli náklady na dopravu schvaluje? Činí tak pouze on sám?
 
4) Na jakou částku přesně, včetně ubytování a stravného a dalších peněz, vyšla například cesta v květnu do USA, v listopadu do Británie a v dubnu do Španělska?
 
5) Platí Národní divadlo standardně i ostatním vedoucím pracovníkům letenky v první, případně business třídě?
 
8.7. jsme se na stejné dotazy zeptali Ministerstva kultury. Odpověď přišla 9.7. „Vzhledem k tomu, že dotazy se týkají ředitele ND, obraťte se, prosím, přímo na Národní divadlo,“ sdělila Petra Hrušová z tiskového oddělení resortu kultury. 
 
9.7. odpověděl tiskový mluvčí ND Tomáš Staněk. „Děkujeme za zájem. Čerpám o divadelních prázdninách řádnou dovolenou, ale pokusím se co nejdřív vaše informace ověřit a poslat odpověď.“
 
 
Ten stejný den, kdy článek vyšel, tedy 10. července, jsme odeslali další dotazy, ve kterých nás zajímalo například to, zda má Jan Burian nárok na služební vozidlo a seznam hotelů, ve kterých byl během svých služebních cest ubytován.
 
10.7., tedy po vydání článku, napsal Tomáš Staněk: „Těší nás Váš nekončící zájem o Národní divadlo. Nicméně Vaše poslední články jsou plné nepřesností a bohužel i lží. Například je snadno doložitelná naše komunikace, takže je smutné, že lacině tvrdíte, že s Vámi z ND nikdo nekomunikuje.
 
Jasně jsem psal, že v době divadelních prázdnin čerpám řádnou dovolenou – jsem tedy nejen mimo nonstop přístup k internetu, ale zejména mimo kancelář a tedy bez podkladů. Zpracovávat odpovědi na rozsáhlé pole Vaší zvídavosti opravdu nejde bez faktických podkladů a ověřování – to je totiž princip profesionální spolupráce s respektu hodnými médii.“
 
Staněk následně obvinil ParlamentníListy.cz ze lži, když jsme uvedli, že „Čtyři umělci z Národního vyjeli čtyřmi služebními auty na festival do Německa. Víme, kolik to stálo“. Staněk namítnul, že ne všichni z účastníků cesty disponují řidičským průkazem, tedy je náš článek lež.
 
Od nás odešla okamžitě odpověď: „Co se týká nepravd a nepřesností čísel a cen letenek, tak jsme vycházeli z oficiálního výkazu z Ministerstva kultury, pokud tedy čísla nesedí, prosím Vás o zaslání a rádi zveřejníme či v článku upravíme.“
 
Na to však nepřišla žádná reakce.
 
V mailu také Staněk přislíbil, že dotazy ohledně zahraničního ubytování ředitele Buriana musí zpracovat. Na to jsme poprosili, zda je tedy možné odpovědi obdržet během týdne do 17. července.
 
Odpovědi jsme se ovšem nedočkali. 17. července jsme se tak připomněli, ale z mailu tiskového mluvčího přišla pouze automatická odpověď, že v době divadelních prázdnin je v případě nutnosti k dispozici na mobilním telefonu.
 
 
Závěrem se vraťme k obvinění naší redakce ze lži ohledně zahraniční cesty služebními vozy, která vyšla na desítky tisíc korun. ParlamentníListy.cz totiž disponují oficiálními podklady resortu kultury, v nichž je ohledně údajně lživé cesty uvedeno následující:
 
 
V těchto materiálech Ministerstva kultury je zmíněná služební cesta popsána takto: Vyjeli čtyři zaměstnanci ND, u každého z nich je jako způsob dopravy uveden AUS (automobil služební) a náklady na cestu do SRN přesáhly u každého z nich 9 tisíc korun.
 
Taková jsou oficiální čísla Ministerstva kultury z veřejně přístupných zdrojů, jež v očích Národního divadla ParlamentníListy.cz prý vylhaly a neověřily. Jak to vypadá, když něco ověřit chceme, jsme popsali výše.
 
Advokátní kancelář, kterou si ND najalo v této věci, ve výzvě Parlamentním listům pak uvádí, že „Uvedené informace nebyly získány zákonným způsobem…“ a žádá, aby se Parlamentní listy za to omluvily! Máme se omlouvat za to, že citujeme oficiální čísla z Ministerstva kultury?
 
I nadále budeme žádat seznam hotelů, které během zahraničních cest využíval současný generální ředitel ND Jan Burian, stejně tak nás budou zajímat barterové smlouvy, externí právní služby, využívání služebních vozů a další oblasti této příspěvkové organizace.
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strčte si řeči za klobouk! Libor Bouček zchudl a měl covid. Udeřil na umělce

10:52 Strčte si řeči za klobouk! Libor Bouček zchudl a měl covid. Udeřil na umělce

Moderátor Libor Bouček slaví 40. narozeniny. Jeho kolegové ze CNN Prima News mu udělali tajnou oslav…