Národní galerie: Obrovské manko, vyhozené peníze. Šokující výsledky kontroly oznámeny

03.06.2019 12:01

Národní galerie je po pětiletém řízení Jiřím Fajtem ve finanční i personální krizi. Vyplývá to z provedeného auditu, který si po svém nástupu zadal pověřený generální ředitel organizace Ivan Morávek.

Národní galerie: Obrovské manko, vyhozené peníze. Šokující výsledky kontroly oznámeny
Foto: prague.eu
Popisek: Sídlo Národní galerie v Praze

Kauza, která byla vyvolána po odvolání Jiřího Fajta z čela Národní galerie, zpolitizovala situaci kolem galerie a celý problém zredukovala na osobu vyhozeného ředitele. Na tiskové konferenci to řekl pověřený šéf NG Ivan Morávek.

„Poškozuje a destabilizuje to Národní galerii Praha ve všech směrech. Jde o nervozitu směrem k veřejnosti i sponzorům, na kterých jsme částečně závislí. Dopad to má i na zahraniční partnery,“ konstatoval Morávek.

Pokud jde o výstavy a projekty Národní galerie, odvoláním Fajta nebylo podle současného šéfa galerie nic zrušeno či ohroženo. K dnešnímu dni nebylo nic zrušeno, pokračujeme s výstavním programem dle plánu,“ sdělil pověřený ředitel NG.

Anketa

Poškozuje Andrej Babiš pověst České republiky v zahraničí?

16%
84%
hlasovalo: 13083 lidí

„Hodně se mluvilo o zrušení výstavy zvané Indický poklad. Tato výstava nemohla být zrušena, protože nikdy nebyla zasmluvněna, žádná smlouva nebyla nikdy podepsána. Výstava byla velmi finančně náročná. Nebyla nikdy finančně kryta a podle kolegů ani nezapadala do koncepce na příslušný výstavní rok,“ prozradil Ivan Morávek.

Tématem tzv. Indické výstavy se ParlamentníListy.cz již zabývaly. Po projektu, který tehdejší šéf NG plánoval, zůstaly jen několikamilionové náklady. Jen samotná cesta Jiřího Fajta do Indie letos v lednu stála daňové poplatníky 300 tisíc korun. Další 1,5 milionu pak musí galerie vyplatit jakýmsi indickým kurátorům. Za co jim Fajt peníze smluvně slíbil, už není jasné.

„Druhým nosným prvkem je stabilita. V době mého nástupu Národní galerie v některých oblastech rezignovala na elementární principy fungování. Netýká se to odborné části, kterou zaštiťují ředitelé sekcí a kurátoři, ale byla to oblast personální. Došlo za poslední roky k několikanásobné výměně na pozici finančního ředitele. Ten poslední ve funkci vydržel dva měsíce. Zdědil jsem provizorní rozpočet, který byl silně zkreslený a neodpovídal potřebám organizace,“ konstatoval Morávek před televizními kamerami.

Po svém nástupu proto dle svých slov přistoupil k provedení auditu. „Hledali jsme soulad mezi náklady a výnosy. Na základě zjištěných skutečností musíme konstatovat, že negativní saldo v rozpočtu je v řádu desítek milionů korun, cca 30 milionů. To nelze akceptovat, příspěvková organizace musí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem,“ řekl k tragické finanční situaci, kterou po sobě Fajt v NG zanechal.

„Co s tím? To poslední, co bych chtěl, abychom dramatickým způsobem omezovali výstavní program. Musíme snižovat náklady. Mojí snahou, a už na tom pracujeme, je minimalizovat smlouvy s externími dodavateli a mobilizovat vlastní kapacity. Aktivity, které jsme schopni zajistit vlastními silami, nemůžeme objednávat u externích společností. Budeme procházet položku po položce, výstavu po výstavě a budeme hledat úspory. Maximálně musíme využít potenciál, který NG má a navýšit výnosy z výstavních programů,“ plánuje Morávek. 

Zásadní podle něho je i strategické vyjednávání se zřizovatelem Národní galerie, kterým je Ministerstvo kultury. „Vyjednávání musí být transparentní a včasné. Nesmí docházet k tomu, aby zřizovatel nevěděl, v jaké situaci se NG nachází, abychom pak koncem roku řešili zásadní problémy,“ má jasno.

„Národní galerii je potřeba hospodářsky a personálně stabilizovat, čímž bude zajištěna kontinuita výstavního programu. Mým hlavním úkolem je zajistit vyrovnaný rozpočet a hospodářskou stabilizaci. Dalším krokem je odpolitizovat Národní galerii od kauzy Fajt. Nezbytné je poslat jasný vzkaz zahraničním partnerům, že Národní galerie Praha je spolehlivým partnerem pro prohlubování další spolupráce,“ dodal pověřený šéf Národní galerie Ivan Morávek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…