Náš reportér cestuje po nejvzdálenější části Ruska. Toto tam slyší od zahraničních turistů

05.08.2014 11:37

REPORTÁŽ Vývoj událostí na východě Ukrajiny většinu turistů v Rusku děsí. Raději o tom ale nemluví, aby proti sobě nepoštvali místní. Reportér ParlamentníchListů.cz se vyptával cizinců cestujících po východním Rusku.

Náš reportér cestuje po nejvzdálenější části Ruska. Toto tam slyší od zahraničních turistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 107968 lidí

„Když se začne o Krymu a Ukrajině, lidé tady nejsou moc schopni normální debaty bez emocí," říkají svorně Traudi a Helmut z Německa. Do Ruska přiletěli hlavně za krásami nejhlubšího jezera světa Bajkalu.

Němci

Ostatně kolem Bajkalu se to zahraničními turisty jen hemží. Na ostrově Olkhon anebo na jižním břehu jezera stojí nespočet letovisek, které se tady nazývají „turbázy". Manželé z německého Mnichova pobyli ve vesnici Listvjanka týden, prošli slavnou historickou železniční dráhu plnou tunelů Krugobajkalku a nyní se z Ulan - Ude přesunou do Mongolska.

„Běžní Rusové jsou dost uzavření. Moc se tady nezdraví, slovo prosím jakoby neexistovalo. Když začneme debatu o Ukrajině, rychle skončí. Pořád ta samá odpověď. USA a EU jsou na vině, Putin je pašák. Dál se většinou nikdo nedostane," míní Helmut. Přírodní krásy Sibiře si ale mladý pár nemůže vynachválit.

Australan

„Byl jsem na západní Ukrajině v Kyjevě, ale na východ jsem radši nepokračoval. Nechtěl jsem se dostat do potíží. Lidé tam jsou velmi přátelští a milí. Získal jsem tam dost přátel. Tady v Rusku jsou spíš zamlklí a na turisty, když nemají plné peněženky, dost kašlou. Neumím rusky, to je velká bariéra, ale přece. Všichni mladí se tady učí anglicky, ale stydí se mluvit," říká Mick z hlavního města západní Austrálie Perthu.

Podle něj zůstalo Rusko policejním státem jako v dobách SSSR. Mick je geolog. Dva roky tvrdě pracoval, často čtyřicet dní v kuse, na průzkumech ložisek zlata v Austrálii a Číně. Pak si řekl dost, život není jen práce, a vydal se do světa. Už cestuje pět let. Spí v nejlevnějších ubytovnách, jídlo kupuje v supermarketech a poznává svět. S reportérem ParlamentníchListů.cz se setkal v hostelu Kakadu v Chabarovsku, odkud míří do Vladivostoku a pak do Japonska.

Číňan

Ve stejném hostelu zhruba za čtyři sta korun za noc se ubytoval i Zhang z čínského Harbinu. Ten se sice lámaně, ale přeci jen, rusky domluví. Ostatně z jeho města to na tento okraj Ruska není až tak daleko. Z Chabarovska míří na Kamčatku, kde prý medvědi pobíhají po loukách jako jinde krávy, a pak na ostrov Sachalin.

„Víte, u nás se to moc nerozebírá, Ukrajina je daleko. Nicméně všichni víme, jakou USA hraje roli v zahraniční politice. Za posledních dvacet let nebylo konfliktu, do kterého by Američané nebyli namočení. A jejich ochrana lidských práv je politikou intervencí a síly, takže Rusům v jejich ostražitosti vůči USA rozumím," sdělí po delším přemýšlení. Je vidět, že se mu do řečí o politice moc nechce. Ostatně skoro jako všem turistům ve východním Rusku. Je to totiž dost ožehavé téma a nikdo se nechce spálit.

Reportážní cestu redaktora ParlamentníchListů.cz sponzorovaly firmy: 

CZ CAR International s.r.o., Česká východní a.s., Kilián-Lipno s.r.o. a  Zdeněk Zbytek - hotel Kilián.

Loga partnerů reportážní cesty ParlamentníListy.cz

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…