Našel se dosud utajený spisek o Václavu Havlovi. Prý důkaz jeho vysokého intelektu

21.06.2016 7:02

Lidové noviny se dnes rozepsaly o unikátním deníku mapujícím pětiměsíční pobyt Václava Havla ve vyšetřovací vazbě v Ruzyni. Ten získaly exkluzivně od Davida Duška. Dušek je vnuk spisovatele a překladatele Zdeňka Urbánka, v jehož pozůstalosti se deník nalezl.

Našel se dosud utajený spisek o Václavu Havlovi. Prý důkaz jeho vysokého intelektu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

Anketa

Na čí stranu se přikláníte v současném policejním sporu?

hlasovalo: 12710 lidí

„Chvilku jsem si myslel, že je to dědečkův diář, oni měli s Václavem hodně podobné písmo,“ vzpomíná Dušek, jehož dědeček byl dobrým Havlovým přítelem.

Havel se ve vazbě ocitl v roce 1977. V deníku jsou úvahy, plány, ale i seznamy a krátká hesla, což není pro Havla příliš typické. Jsou zde k vidění také poznámky k tomu, co má udělat nebo co bude muset zařídit, až bude na svobodě. „Ono to bylo spíš volání o pomoc, taková snaha udělat si pořádek v hlavě, aby se z toho nezbláznil. Pravidelně si psal seznamy, sepisoval úkoly, které sám sobě dával – ať už ve vězení, nebo kdyby ho pustili. A na tom je vidět, jak byl sám se sebou nespokojený, jak se pořád chtěl vzdělávat, jak o sobě stále pochyboval, což je jenom důkaz jeho vysokého intelektu, protože blbec o sobě nikdy nepochybuje,“ tvrdí Dušek. Nechyběl zde však ani Havlův popis experimentů s psychofarmaky, jež mu byla ve vězení předepsána.

Deník, který je svázán v lesklých modrých deskách s logem Mototechny, bude publikován ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla v říjnu tohoto roku. Dušek jej objevil náhodou, při prohrabávání krabic s pozůstalostí. 

„Když byl Václav ve vězení, tak jsem k Olze chodil hodně často. Měl jsem k ní opravdu blízký vztah,“ popisuje Dušek a vzpomíná na to, jak se u jeho dědečka psaly obálky pro prohlášení Charty 77. „Václav s Pavlem Landovským a Pavlem Kohoutem pak to prohlášení od nás odváželi. Jan Tříska se k nám šel loučit před odchodem do exilu a kvůli mně skoro neodjel. Řekl mi, ať si dojdu do auta pro pomeranče, a já mu zlomil klíč v zámku. Lanďák k nám přišel se zlomenou nohou, když ho chtěli estébáci hodit z mostu a on se tam zaklínil,“ připomíná.

Dušek se také v rozhovoru pro Lidové noviny zmínil o době po Havlově smrti. „To byla celonárodní manifestace pokrytectví. Celý národ se vzedmul, uronil slzu a rozloučil se se svým nejlepším synem – a pak se začal chovat ještě hůř. Chvílemi mám pocit, že jsme prostě národ těch, kteří si dělají do vlastního hnízda, a to, co máme vynikajícího a světového, se intenzivně snažíme pošpinit a zadupat do země, takže české osobnosti se snaží utéct do ciziny, protože tam se jim toho uznání dostane,“ říká. Podle něj je v dnešní době málo Václava Havla, a to v pozitivním smyslu. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…