Nastal den D! Poslanci rozhodnou, kdo vyhraje spor o tisíce za televizi a rádio v kadeřnictví nebo u řezníka. Vyhrají živnostníci, nebo umělci?

01.02.2019 7:30 | Zprávy

Právě dnes by měli poslanci rozhodnout o novele autorského zákona, která už několik týdnů víří emoce mezi živnostníky a zástupci organizací, které vybírají autorské poplatky. Předmětem sváru se staly úpravy, jež přijala horní komora Parlamentu. Senátoři totiž jednohlasně připojili k novele zákona také novinku v podobě osvobození podnikatelů od placení autorských poplatků za rádia a televize, které mají puštěné ve svých provozovnách. Za ty platí ročně i několik tisíc korun. To však odmítá např. Ochranný svaz autorský (OSA), který mluví o porušení mezinárodních dohod.

Nastal den D! Poslanci rozhodnou, kdo vyhraje spor o tisíce za televizi a rádio v kadeřnictví nebo u řezníka. Vyhrají živnostníci, nebo umělci?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova OSA

Na stranu senátorů se však kromě především pravicových poslanců v posledních dnech přidaly všechny podnikatelské asociace a sdružení živnostníků, kteří posílají do Sněmovny jasný vzkaz: „Nenechte se zastrašit hrstkou umělců a zastavte duplicitní placení autorských poplatků.“ A stejně bouřlivou diskusi hodnotí také stovky živnostníků, kteří se nejen podepisují pod petici, ale také zaplavují sociální sítě a internetové diskuse svými negativními zkušenostmi s OSA a dalšími kolektivními správci autorských práv.

„Sazby požadované kolektivními správci jsou přemrštěné. Roční výše poplatků, které musejí hoteliér nebo hospodský zaplatit kolektivním správcům, je vyšší než pořizovací cena přístroje,“ přináší jasné srovnání Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

„Fakt, že živnostníci musí platit autorské poplatky v případě, že využívají rádio nebo televizi ve svých provozovnách pouze jako kulisu, považuje hlavní zástupce nejširšího podnikatelského segmentu v ČR za přežitý. S ohledem na vývoj nových technologií umožňující šíření autorských děl na internetu je podle AMSP ČR nepřiměřené trvat na zpoplatnění šíření děl prostřednictvím rádií a televize, neboť hlavní příjmy umělců začínají plynout ze spolupráce s YouTube a poskytovali aplikací pro přehrávání multimediálních souborů (např. iTunes či Spotify), popř. tradičně z koncertů. AMSP ČR opírá svůj požadavek o řadu evropských judikatur, a to jak s ohledem na hledisko hospodářského využití zprostředkovaného díla, tak z hlediska vnímání veřejnosti," píší ve svém apelu na poslance zástupci Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Lidé nevybírají konkrétní služby hotelů, kadeřníků, obchodníků z toho důvodu, že si zde mohou poslechnout rozhlas, ale vyhledávají konkrétní službu, případně konkrétního zaměstnance, který jim tuto službu poskytne. Autorské poplatky jsou v tomto případě vybírány v podstatě dvakrát. Jednou od samotných vysílatelů, respektive rozhlasových a televizních stanic, a podruhé ještě od každého, kdo si do své provozovny umístí rozhlasový nebo televizní přijímač,“ dodal Stárek, jehož asociace vyzvala poslance k podpoře senátní verze novely autorského zákona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …