Navalnyj, největší nepřítel Putina? Některé věci o něm české noviny nepíší. Dokonce je zde výsměch Mitrofanovovi

28.03.2017 11:51

Ruský opoziční politik a aktivista Alexej Navalnyj dal v nedávné době rozhovor liberální moskevské rozhlasové stanici Echo Moskvy. Krym by Navalnyj Ukrajině nevrátil, za závažnější téma považuje otázku imigrace. O pár dní později zorganizoval napříč Ruskem masivní demonstraci.

Navalnyj, největší nepřítel Putina? Některé věci o něm české noviny nepíší. Dokonce je zde výsměch Mitrofanovovi
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Alexej Navalnyj

Politik, aktivista a zakladatel Fondu boje proti korupci Alexej Navalnyj pohovořil před několika dny s šéfredaktorem moskevské liberální rozhlasové stanice a stejnojmenného internetového serveru Echo Moskvy Alexejem Vedeniktovem. Klíčovými tématy byly Ukrajina, Krym a imigrace.

Prominentní opoziční politik, který nedávno zveřejnil materiál poukazující na zkorumpovanost bývalého ruského prezidenta a nynějšího předsedy vlády Dmitrije Medveděva, v rozhovoru pro Echo Moskvy uvedl, že kdyby měl příslušnou pravomoc, Krym by Ukrajině nevrátil. Dále dodal, že téma nelegální migrace považuje za mnohem důležitější než cokoli, co se děje v sousední Ukrajině.

Právě těmito výroky ztrácí opoziční politik a aktivista Navalnyj přízeň ruských liberálních kruhů, které otázku Krymu a Ruska považují za klíčovou. Navalnyj by se namísto Ukrajiny podle svých slov soustředil na otázku migrace z bývalých sovětských republik jako například Uzbekistánu, na jehož obyvatele by uvalil vízovou povinnost.

Navalnyj v rámci rozhovoru zmínil, že Krym „zůstane součástí Ruska a v dohledné době se na tom nic nezmění“.

Krym podle Navalného patří „obyvatelům Krymu“, což považuje za hlavní. Čistě formálně prý také patří Rusku.

„Domnívám se, že přestože Krym byl od Ukrajiny odňat v rozporu s mezinárodním právem, je realita jednoduše taková, že Krym je nyní ruský. Nemá cenu se nějak obelhávat. Zejména Ukrajincům bych doporučil, aby byli realističtí,“ uvedl Navalnyj v rozhovoru pro moskevskou rádio stanici a dodal, že kdyby se stal ruským prezidentem, Krym by Ukrajině nevrátil.

„Je snad Krym nějakým chlebem se šunkou, který si můžete předávat z ruky do ruky? Nemyslím si,“ dodal v rozhovoru.

Navalnyj zároveň zmínil, že legální status Krymu by mohl být potvrzen novým referendem o spojení s Ruskem.

„Z politického hlediska je třeba postupovat spravedlivě, je třeba uspořádat nové, normální referendum. Nic takového, co tam dělali předtím, chce to opravdu normální referendum. Cokoli si poté lidi zvolí, musí být respektováno,“ uvedl aktivista.

Podle ruského politika, který byl kvůli svým aktivitám v Rusku několikrát uvězněn, by Rusko obecně nemělo usilovat o násilné připojování cizích území, což je podle něj politika, která může ruským zájmům jen uškodit.

„Pro ruské zájmy není nic tak zničující jako ruský imperiální šovinismus. Anexe či okupace cizích území není jednoduše v ruském zájmu. Rusko by se mělo soustředit především na řešení vnitřních problémů, zejména na boj s korupcí a alkoholismem,“ zdůraznil Navalnyj.

Šéf Fondu boje proti korupci Navalnyj dále zmínil, že Rusko by mělo „ukončit podporu válečných operací“ na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a vládním silami a dodal, že Rusové a Ukrajinci jsou jedním národem.

„Mezi Rusy a Ukrajinci nevidím vůbec žádný rozdíl,“ uvedl ruský politik.

Protivládní protesty napříč Ruskem

V neděli se celým Ruskem prohnala série protikorupčních protestů, která skončila masovým zatýkáním demonstrantů, a to včetně vůdčí postavy opozice Alexeje Navalného.

Organizátoři celé akce uvedli, že davy odpůrců režimu se shromáždily ve více než 100 městech napříč celým Ruskem. V Kremlu protestní akci označili za „nelegální“.

Protestní akce byla v první řadě reakcí na vyšetřování, které provedl Fond boje proti korupci Alexeje Navalného; šlo o vyšetřování korupčního schématu užívaného údajně předsedou ruské vlády Dmitrijem Medveděvem, které bylo nedávno zveřejněno na serveru YouTube a které již shlédlo přes 13 milionu uživatelů.

Ve videu Navalnyj tvrdí, že si bývalý ruský prezident a současný předseda vlády Dmitrij Medveděv za dobu svého působení ve vládě vybudoval „korupční impérium“ sestávající z luxusních domů, jachet a vinic.

Nedělní protest byl podle názorů mnohých komentátorů nejmasivnější od protivládních protestů z roku 2011. Protestovalo se napříč celou ohromnou euroasijskou zemí; od evropského Petrohradu až po daleký Vladivostok. Nejpočetnější skupina demonstrantů se ovšem sešla již tradičně v hlavním městě Moskvě. Podle státní ruské mediální agentury TASS se do ulic Moskvy vydalo 8000 lidí.

 

Policisté byli na akci dobře připraveni a demonstranty zatýkali rovnou na vlakovém nádraží při jejich příjezdu do Moskvy. Podle prohlášení úřadů bylo zatčeno 500 demonstrantů. Organizátoři akce ovšem uvádějí, že jen v Moskvě bylo zatčeno od 700 až po 1000 demonstrantů.

Sám organizátor akce Navalnyj, který již ohlásil svou kandidaturu na prezidenta Ruské federace v rámci prezidentských voleb v příštím roce, byl v pondělí kvůli své roli v protestní akci uvězněn na 15 dní.

Reakce na protesty v České republice

O svůj názor na dění v Rusku se podělil se čtenáři serveru Novinky komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.

„Co se včera stalo neobvyklého? Byl to rozsah protestních akcí. Nikdy předtím neproběhly po celé zemi, od Dálného východu až po nejzápadnější Kaliningrad. Byla to pevná organizace: většinu akcí zařídil opozičník Alexej Navalnyj, který hodlá kandidovat na ruského prezidenta. Bylo to také – poprvé – zdánlivě nepolitické téma korupce mocenských špiček všech úrovní, které vytáhlo do ulic občany všech věkových a sociálních skupin,“ napsal Mitrofanov.

„Nejvíce vrásek možná nedělá Kremlu rozsáhlá geografie protestů, ale naprosto nový fenomén – přibližně polovinu odpůrců současného vedení země tvořili mladí lidé ve věku 15 až 20 a 20 až 30 let. Proč jsou tak aktivní? Stručně, nevidí žádné světlo na konci tunelu v zemi, kde je všechno předem prodáno malé hrstce vládců, kteří se chovají jako feudálové.“

Ke komentáři Alexandra Mitrofanova se kriticky vyjádřil šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

„Saša samozřejmě velmi dobře ví, že Navalnyj je standardní ruský nacionalista, který by neměl problém sežrat celou Ukrajinu i s chlupama. Ale z nějakého záhadného důvodu o tom radši nemluví,“ napsal.

reklama

autor: fib

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…