Návrh zdanění nebyl politickým rozhodnutím. Ale zadal ho Babiš, přiznal v ČT Volný

19. 5. 2014 22:59

Hosty pondělních Událostí, komentářů byli poslanec za KDU-ČSL a místopředseda sněmovny Jan Bartošek a poslanec za hnutí ANO Jan Volný. Hlavním tématem byl návrh ANO zrušit živnostníkům, kteří uplatňují výdejové paušály, slevu na dani.

Návrh zdanění nebyl politickým rozhodnutím. Ale zadal ho Babiš, přiznal v ČT Volný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Bartoškovi na návrhu nevidí nic pozitivního. "Na návrhu mi vadí jednoduše všechno. Dlouhodobě voláme po silné střední třídě a chceme si ji tady vybudovat. A pak chceme udělat tohle. Musíme si uvědomit, že jakékoliv zdanění může být pro některé likvidační," říká Bartošek s tím, že drobným živnostníkům akorát zkomplikují život. "Pro některé lidi je dvacet tisíc opravdu velká částka peněz," říká. Jako příklad uvádí kadeřníky či zedníky."Ano nebude rozhodně zvyšovat daně živnostníkům, kteří jsou páteří ekonomiky," oponuje Volný. "Chceme například vrátit odpočet na vyživovanou manželku a dítě," dovdává poslanec. Volný zároveň připouští, že návrh nebyl politického charakteru - nevzešel od poslanců ani v poslaneckém klubu. "Bylo to rozhodnutí úředníků ministerstva financí. Těm to zadal ministr financí," dodává.

Trestání živnostníků

Bartošek sice tvrdí, že by měly být zachovány dosavadní paušály (40%, 60% a 80%), jedním dechem ale dodává, že by jeden z nich změnil. "Ten šedesátiprocentní bych přece jen snížil," dodává. "Přesto náš systém rozhodně není velkorysý. Podívejme se na Německo, které nedávnou ekonomickou krizi přežilo i proto, protože měli silnou střední třídu. Není možné plošné trestat všechny živnostníky," dodává rozhodně místopředseda. Jedním z ožehavých témat současné ekonomiky je i švarcsystém.

Podle některých by uvolněním dosavadních zákonů klesl počet zaměstnávaných "načerno" a lidé by snáze získali práci. "Na to není jednoduché odpovědět. KDU-ČSL ale rozhodně nepodporuje legalizaci švarcsystému," odmítá ale jakoukoliv změnu Bartošek. Jiný názor má ale Volný, který osobně proti diskuzi není. "Mělo by to velký vliv na zvýšení zaměstnanosti, ale bylo by zapotřebí nastavit pravidla hry a proces zdiverzfikovat," dodává Volný s tím, že téma má své pro i proti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…