Anketa
Měla by mít Česká republika na Evropské radě i nadále právo veta?
Musíme se s covidem naučit žít, jinak to nedává smysl?
Pokud denní počet nakažených covidem-19 opět vzroste do tisíců, budete pro zavírání restaurací a obchodů?Anketa
„To, co velmi prožívám, je takový nekonečný příběh. Už teď se spekuluje, co se bude na podzim zavírat, co se bude omezovat, přičemž zároveň se očkuje, bude tady šedesát sedmdesát procent proočkované populace. Zbytek bude promořen, nebo se nebude chtít očkovat z důvodů, které jsou relevantní a nikomu do toho nic není. Ať už jsou to důvody zdravotní, psychické, nebo jiné. Třeba že prošli covidem bezpříznakově, nebo jen s lehkými příznaky, zatímco reakce na očkování by mohla být mnohem horší,“ konstatuje Nacher. „Tudíž nastává situace, že evidentně příslib, že by to bylo očkování, to také není. Tak je to co? Je to lék? Proč se tedy lidská energie a entuziasmus kromě vakcín nezaměří i na hledání léků? To by mohlo pomoci. Byli by tu lidé naočkování a nějaké léky. Každopádně to ale směřuje k tomu, že se s tím budeme muset naučit žít. Bude to mezi námi, jako je chřipka, a každý z nás v zimě něco prožívá, ať je to chřipka, rýma, cokoliv v nějaké různé intenzitě,“ domnívá se.
„Musíme se s tím naučit žít, protože jinak to opravdu nedává smysl. Pak následky těchto různých omezení, která dočasně fungovat můžou, nemůžou však fungovat trvale. U nemoci, kde se smrtnost pohybuje v promile, pak se objevuje dotaz, který mi chodí dost často na mail a který si kladu i já, jaká by byla reakce společnosti na nemoc, jejíž smrtnost by byla třeba 10 procent, tedy stokrát tolik, nebo i více. Co bychom dělali potom?“ ptá se. Myslí si však, že nakonec se přirozeným způsobem situaci přizpůsobíme a zvykneme si. Dává příklad ze svých zkušeností. "Když jsem byl v červnu 2020 v jedné místnosti s člověkem, který byl covid pozitivní, musel jsem být čtrnáct dní v karanténě s testem na začátku a na konci. Pak jsem však covid v únoru 2021 sám chytil a byl pozitivní. V izolaci jsem už nebyl čtrnáct dní, ale jen deset a test jsem měl jen na začátku, na konci jsem ho už nepotřeboval, protože jsem už neměl příznaky nemoci. Na tom je vidět změna přístupu za více než půlrok, aniž by se o tom mluvilo. Takhle to musí podle mě zcela přirozeně fungovat dál a postupně se budeme vracet k přirozenému způsobu života i přesto, že tato nemoc mezi nám bude, protože jinak se to udělat nedá. Jinak opatření způsobí horší následky, než samotná nemoc,“ je přesvědčen.
Největší změna v exekucích za posledních 20 let
Poslanecká sněmovna schválila senátní verzi novely exekučního řádu, což je velké téma Patrika Nachera. Jaký je největší přínos této novely? „To, co jsme schválili ve středu, je za mě největší změna v exekucích od jejich vzniku v roce 2001. Jsem rád, že se na tom shodli koaliční i opoziční poslanci, odborníci i neziskový sektor. Z těch největších změn je to ukončování marných bagatelních exekucí. Je to zastavování marných exekucí nebagatelních. Je to přednostní splácení jistin, tedy změna pořadí splácení, první se platí jistina, pak příslušenství. Je to možnost ukončit exekuci splacením pouhé jistiny u veřejnoprávních věřitelů. To znamená bez toho příslušenství. Je to určitě zlidštění mobiliárních exekucí, aby se oblepování nábytku nestalo pouhým psychologickým nátlakem a skutečně vedlo k reálnému prodeji těch věcí, které mají mít nějakou hodnotu,“ vyjmenovává nejzákladnější věcí s tím, že je tu i řada těch drobnějších.
„Navíc je to třeba vnímat v kontextu všech dalších změn, které jsme v oblasti vymáhání pohledávek udělali za poslední dobu. Zrušili jsme dětské exekuce, umožnili jsme vznik institutu chráněného účtu, třikrát jsme novelizovali insolvenční zákon, který se velmi zjemnil. Zkrátila se doba oddlužení pro zvlášť zranitelné osoby, nebo pro lidi, kterým dluhy vznikly v dětství. Toto všechno dohromady dává mix, že v oblasti exekucí a insolvencí se poslední dva roky udělalo úplně nejvíc, co se kdy udělalo,“ na závěr zdůrazňuje Patrik Nacher.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.