Ne 8, ale 10 procent ekonomiky dolů. Radek Špicar má zlé tušení

28.10.2020 8:14

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že českou ekonomiku čeká tvrdý pád. Propadne se prý o víc než 10 procent. Pro opatření přijatá vládou má pochopení, ale na kabinet Andreje Babiše (ANO) se i tak zlobí. Stále totiž marně čeká to, až vláda začne konat předvídatelně a srozumitelně.

Ne 8, ale 10 procent ekonomiky dolů. Radek Špicar má zlé tušení
Foto: Repro Youtube
Popisek: Radek Špicar
reklama

Špicar má za to, že stávající protiepidemická opatření sice českou ekonomiku hodně bolí, ale vzhledem k tomu, že je na tom Česká republika z epidemiologického hlediska nejhůř na světě, viceprezident má pochopení pro to, že to jsou opatření nezbytná.

U vlády ocenil, že po poučení z jara nechala otevřeny různé opravny a provozy, jejichž fungování se ukázalo tak důležité. Stejně tak uvítal, že vláda společně s restrikcemi otevřela také podpůrné programy.

Současně se však na vládu zlobí.

To, co nám ale vadí, je nepředvídatelnost a nepřehlednost. Už několik měsíců vládu žádáme o jednoduchou tabulku, která by ukazovala, jaká opatření budou přijata při pěti tisíci nakažených a jaká přijdou na řadu při patnácti tisících,“ konstatoval.

Problém podle jeho názoru je, že i velké podniky už během jarní vlny vyčerpaly své rezervy a během vlny podzimní budou mnohdy hrát o holé přežití. S opravdu velkými ztrátami počítají např. i dopravci, protože lidé cestují podstatně méně než v loňském roce.

„Odhadujeme, že kvůli novým restrikcím může být celkový propad HDP nakonec přes deset procent, namísto původních osmi procent, která jsme předpovídali ještě před měsícem. Všechno záleží na tom, jak dlouho budou přijaté restrikce v platnosti a jestli nebude nutné přijmout ještě tvrdší v případě, že by se ty současné ukázaly jako nedostatečné,“ sdělil Špicar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s migrací bude stát 252 miliard korun. EU chystá tučné odměny státům a další opatření

16:20 Boj s migrací bude stát 252 miliard korun. EU chystá tučné odměny státům a další opatření

Téma migrace se s létem pomalu, ale jistě vrací a s ním i otázka, co bude s problémem dělat Evropská…