Před 39 lety, 26. dubna 1986, došlo k tragédii, která navždy změnila vnímání jaderné energie. Exploze čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině, tehdy součásti Sovětského svazu, uvolnila do ovzduší obrovské množství radioaktivního materiálu. Následky byly katastrofické – tisíce lidí byly vystaveny smrtelné dávce radiace, desítky tisíc byly evakuovány a rozsáhlé území kolem elektrárny se stalo neobyvatelnou zónou.
Sovětský režim zpočátku katastrofu tajil. První informace o výbuchu se na veřejnost dostaly až díky měření radiace ve Švédsku, kde vědci zaznamenali neobvykle vysoké hodnoty. Teprve poté byl svět oficiálně informován. Dny informačního vakua přitom měly tragické důsledky – mnoho lidí, zejména v blízkém městě Pripjať, nebylo včas varováno a vystavilo se tak smrtelnému nebezpečí.
Dnes Ukrajina zdůrazňuje důležitost správného pojmenování míst spojených s touto tragédií. Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny k výročí katastrofy uvedlo:
„Čornobyl – nejpřesnější název města poznamenaného nejhorší jadernou katastrofou na světě, k níž došlo před 39 lety. Při vzpomínce na oběti katastrofy v Čornobylské elektrárně 26. dubna 1986 zdůrazňujeme důležitost používání správných názvů – a odmítáme transliteraci, kterou Rusko dlouho vnucovalo,“ napsalo ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny na síti X.
Chornobyl – the most accurate way to refer to the city marked by the world’s worst nuclear disaster, which occurred 39 years ago.
As we commemorate the victims of the Chornobyl Power Plant disaster on April 26, 1986, we emphasize the importance of using correct names – and… pic.twitter.com/Ax3rdOrybS

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 9 | 0
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary