Ne, to nezačalo válkou. Průmysl utíká z Evropy. A viník je jasný. I v Česku

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

27.12.2023 9:40 | Analýza

Vysoké ceny plynu a elektřiny již podle největší japonské banky Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) nejsou pro Evropu takový problém a nadějně to vypadá i dodávkami LNG, které Evropě úspěšně „zaplňují mezeru“ po dodávkách z Ruska. Evropa teď však má dle MUFG přesně odlišný problém – a to ten, že o plyn již není zájem. Mnoho energeticky náročných podniků totiž dle zjištění přední japonské investiční banky už buď zavřelo, nebo omezilo výrobu a třetina německého průmyslu pak přemýšlí, že z EU uteče. Co za tím stojí? Mnohé firmy to řekly napřímo.

Ne, to nezačalo válkou. Průmysl utíká z Evropy. A viník je jasný. I v Česku
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Přestože se aktuálně setkáváme s tvrzeními, že za vysoké ceny plynu může výhradně až omezení dodávek z Ruska, japonská banka připomíná, že jde o evropský problém mnohem starší a že energetická krize v Evropě začala již několik měsíců před ruskou invazí na Ukrajinu na konci roku 2021, tedy období, u nějž si Češi vybaví zejména tehdejší pád Bohemia Energy.

To, co začalo jako krize cen plynu v letech 2021 a 2021, se pak podle zprávy japonské MUFG katapultovalo do strukturálního makroekonomického problému a její rozhovory s průmyslovými uživateli plynu a elektřiny mají naznačovat, že problémem již nejsou ceny plynu, ale spíše slabá poptávka koncových uživatelů.

Proč tomu tak je? Podle MUFG se tak děje, jelikož napříč starým kontinentem mnoho energeticky náročných podniků buď již zavřelo, nebo omezilo výrobu poté, co se nedokázaly vyrovnat s vyššími cenami energií. Evropa tak dle banky „překonává svou energetickou krizi díky tlaku na své průmyslové centrum“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jde o záměrnou devastaci Evropy, aby nekonkurovala USA., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePivník brdský , 27.12.2023 12:32:20

|  12 |  0

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…