Ne všichni prezidentští kandidáti odeslali zbylé peníze včas

28. 9. 2018 18:52

Prezidentští kandidáti měli povinnost do půlnoci na dnešek poslat peníze, které jim zbyly na transparentních účtech, na charitu. Zda se tak stalo u Miloše Zemana, nelze ověřit, protože jeho účet už ve čtvrtek odpoledne nebyl k dispozici. Jiří Drahoš ve čtvrtek odesílal 321.000 a v poledne mu zůstalo na účtu 425.000 korun. Člen vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Jan Outlý ČTK řekl, že peníze ve čtvrtek zůstávaly i některým dalším kandidátům a po neděli se jeho kolegové budou případnými prohřešky kandidátů zabývat.

Ne všichni prezidentští kandidáti odeslali zbylé peníze včas
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Debata s kandidáty na českého prezidenta v pražském Michnově paláci
reklama

„Zaskočilo mě, že účet Miloše Zemana zmizel tak bezprostředně, ale neměl by být problém transakce dohledat. Navíc zákon neříká, kdy může být účet zrušený. Je na úřadu, aby to zjistil, a očekáváme především součinnost kandidátů,“ řekl Outlý. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka byly peníze poslány v zákonném termínu.

Drahoš řekl ČTK, že jeho tým peníze z účtu odeslal ve čtvrtek. „Včera odešly peníze na dobročinné účely; přesně ve lhůtě stanovené zákonem a ve výši, která byla možná,“ řekl Drahoš na dotaz ČTK.

Dnes dopoledne měli na účtu Petr Hannig 100 korun, Marek Hilšer 163 korun, Mirek Topolánek 11.247 korun. Tomu se 10.000 korun vrátilo na účet ve čtvrtek od spolku Milion chvilek pro demokracii. „Po víkendu se na to podíváme a zhodnotíme, jestli je v některém případě potřeba zahájit správní řízení,“ řekl Outlý. Postih může být různý, od napomenutí až v krajním případě pokuta od 30.000 do 500.000 korun.

Někteří kandidáti poslali peníze na charitu také dřív, než ukládá zákon. Týká se to například Marka Hilšera, Petra Hanniga, Jiřího Hynka a Pavla Fischera. Nakládat s nimi nesměli do konce července. Úřad se tím bude také zabývat, protože zákon porušen byl. Například Hilšer serveru iRozhlas řekl, že byl naplněn duch zákona a věří v posouzení z tohoto pohledu, třebaže si je vědom porušení litery zákona, které se stalo kvůli nedůslednosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…