Ne! vykřikla Maláčová v ČT. Kalousek se začal smát. Promluvil k důchodcům

03.09.2020 9:57

Vy tady zastupujete zájmy bohatých a nechcete jim zvyšovat daně, obořila se na Miroslava Kalouska ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před kamerami ČT. Vláda si kupuje odpuštění důchodců za to, že nedokáže lépe chránit jejich zdraví, vrátil jí úder Kalousek. Ve studiu veřejnoprávní televize padala tato, ale i další tvrdá slova. Takže důchodci se za pana Kalouska měli lépe, ozval se v jednu chvíli moderátor Martin Řezníček.

Ne! vykřikla Maláčová v ČT. Kalousek se začal smát. Promluvil k důchodcům
Foto: Screen ČT24
Popisek: Jana Maláčová a Miroslav Kalousek v ČT
reklama

Maláčová hned v úvodu svého vystoupení prozradila, že ministři mezi sebou už zase debatují především přes internet, aby se snížilo riziko nákazy nemocí covid 19.

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 15938 lidí

Já jsem dokonce překládala svůj návrh na ten jednorázový příspěvek 5 tisíc pro všechny důchodce z auta, když jsem se přesouvala v rámci Zlínského kraje. Takže všichni jsme tam byli, všichni jsme hlasovali,“ řekla Maláčová. Vláda tedy podle ní funguje normálně. „Já si myslím, že (vláda) funguje výborně,“ zdůraznila.

Martin Řezníček poté připomněl, že tento příspěvek kritizují jak členové Národní rozpočtové rady vlády, tak dokonce i guvernér ČNB Jiří Rusnok. „I guvernér Rusnok, který úplně tak často politická rozhodnutí vlády nehodnotí, tak i ten se k tomu vyjádřil v tom smyslu, že to je hazard s veřejnými financemi,“ uvedl Řezníček.

„Ale to přece není směrodatné,“ odbyla moderátora Maláčová. Důchody jsou podle jejího názoru nízké, na tom se prý shodnou všichni a učinila politické rozhodnutí, že je zvýší. Již po několikáté také uvedla, že chce, aby lidé, kteří celý život poctivě pracovali, dostávali důstojné důchody.

Může za to Kalousek

Řezníček poté na ministryni udeřil znovu a připomněl slova samotného premiéra Babiše, který před kamerami přiznal, že poměr výše důchodů ke mzdám je dnes nižší, než byl za časů exministra financí Kalouska.

„Vy jste ve vládě od ledna 2014. Proč jste s tím za těch sedm let nic neudělali?“ položil otázku moderátor.

„To je hlavní argument ministerstva práce a sociálních věcí,“ bránila se Maláčová, proč trvá na dalším zvyšování důchodů.

„Takže důchodci se za pana Kalouska měli lépe...“ ozval se Řezníček.

„Ne,“ vykřikla Maláčová. „Protože ten poměr roste,“ dodala jedním dechem. A na Kalouska ihned udeřila. Za to, že důchodci dnes mají nižší důchody v poměru ke mzdám, může podle Maláčové právě Kalousek, který sice už sedm let sedí v opozici, ale jako ministr důchody nenavyšoval podle Maláčové vůbec, a proto je dnes situace taková, jaká je.

Tohle prohlášení pana premiéra je stupidní, ozval se Kalousek

Kalousek se v tu chvíli neudržel a začal se smát.  

Poté důrazně odmítl, že by neměl rád důchodce, z čehož ho obvinil Andrej Babiš ve svém poslední nedělním „Čau lidi“.

„Tohle prohlášení pana premiéra je zhruba stejně tak stupidní, jako kdybych já řekl, že pan premiér nemá rád děti, protože je chce zadlužit tím, že přidá důchodcům. Touhle argumentací já to říkat nebudu, touhle argumentací bychom se vůbec nikam nedostali,“ ohradil se poslanec TOP 09.

Za zásadnější považuje argument, že v koronavirové krizi existovaly v tomto státě prakticky jen 2 skupiny lidí, které měly jistotu, že krizi navzdory dostanou na účet každý měsíc své peníze. Měl na mysli seniory a státní zaměstnance. Všichni ostatní, matky samoživitelky, podnikatelé, zaměstnanci soukromých firem, tuto jistotu neměli. „To je výrazně nefér,“ zdůraznil Kalousek.

Má dojem, že kabinet Andreje Babiše si chce vlastně od důchodců koupit odpouštění. Odpuštění za to, že je nedokáže dostatečně chránit v covidové době. Podle Kalouska o tom svědčí čísla počtu nakažených, která rostou víc než v čase, kdy byla česká ekonomika vládou uzavřena do karantény a zvyšuje se tak riziko, že se nemocí nakazí i rizikové skupiny, jako jsou senioři. „Kdyby vláda místo pěti tisíc na Vánoce opatřila funkční antivirové roušky pro skupinu 65+, tak bych to pokládal za smysluplný výdaj,“ uvedl.

Připomněl také, že vláda původně slibovala, že se z krize proinvestuje, ale teď se zdá, že se koaliční vláda ČSSD z krize spíše prodávkuje.

Ministryně uhned přešla do protiútoku.

„Když jde o peníze pro obyčejné lidi, tak vy začnete říkat, že na obyčejné lidi musí být přísnost, aby od státu nic neočekávali, aby se nemuselo utrácet, aby se bohatým, jejichž zájmy vy zastupujete, nemusely zvyšovat daně,“ vypálila Maláčová.

Kalousek se znovu rozesmál.

Vrátil se k jedné z prvních věty Jany Maláčové v pořadu, ve které řekla, že názory ekonomických odborníků nepovažuje za podstatné.

„I slušná politická rozhodnutí jsou opřena o odborné analýzy, jinak to není nic jiného než neodborný populismus, který vy tady předvádíte,“ vrátil Kalousek úder Maláčové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…