Nebezpečné roušky. Černé na bílém: Zlé dopady nošení. Nová studie

15.07.2021 12:27

Otázka, zda roušky a respirátory škodí, je stará skoro jako epidemie sama. Nyní se na tuto otázku zaměřil německý výzkumník Harald Walach, který provedl experiment na 45 dobrovolnících z řad dětí. A zjistil, že vzduch nadechovaný i vydechovaný pod rouškou či respirátorem má několikrát větší koncentraci CO2 než úřady považují za bezpečné. A reagoval na kritiku, která se po zveřejnění jeho studie ozvala.

Nebezpečné roušky. Černé na bílém: Zlé dopady nošení. Nová studie
Foto: Repro Facebook
Popisek: Pět roušek a respirátor z vládního balíčku

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 18015 lidí
Jedním z dlouho diskutovaných témat v rámci proticovidových opatření je nutnost nosit roušku či respirátor. Panovaly, a u některých lidí stále panují, obavy, že nošení roušek či respirátorů může být zdraví nebezpečné. Podle nové studie profesora Harolda Walacha, jejíž závěry přinesl deník Epoch Times, roušky a respirátory škodlivé být mohou, zejména pro děti. A volá po ukončení povinnosti je nosit.

Walach měřil hladinu oxidu uhličitého pod obličejovou maskou u 45 dobrovolníků z řad zdravých dětí. „První tři minuty bez masky; poté v náhodném pořadí jednou s chirurgickou rouškou; jednou s respirátorem FFP2; pak znovu bez masky. Vzduch v měřené místnosti jsme častým větráním udržovali přísně na úrovni 0,1 objemových procent oxidu uhličitého,“ uvádí profesor.

Vzduch ve venkovních prostorách dle profesora obsahuje 400 částic oxidu uhličitého na milion částic, v uzavřených prostorách je to pak 1000 částic CO2 na milion. „Před lety Federální agentura pro životní prostředí stanovila 0,2 obj. procent nebo 2 000 ppm jako absolutní horní hranici oxidu uhličitého v místnostech. Při překročení této hranice nelze vyloučit poškození zdraví,“ upozorňuje.

Tři minuty poté, co děti začaly dýchat s ochranou úst, se hodnota CO2 dle profesora ustálila nad hranicí 13 000 částic na milion, tedy vysoko nad limitem stanoveným úřadem. Nezáleželo na tom, zda se jednalo o roušku či respirátor. „K nosu jsme dětem připevnili malé měřicí trubičky, aby bylo možné změřit obsah oxidu uhličitého v přiváděném vzduchu při nádechu (a také odváděném vzduchu při výdechu), dokonce i pod maskou,“ uvádí německý výzkumník.

Podle studie je množství oxidu uhličitého pod rouškou šestkrát větší než kolik předepisuje zákon jako maximální neškodné množství. „Mladší děti mají obzvláště vysoké hodnoty, ty starší o něco lepší. Ale i dítě s nejlepšími hodnotami, 15leté dítě, je třikrát nad limitem,“ uvádí vědec. Podle něho se tím dá vysvětlit, proč si některé děti následně stěžují na bolesti hlavy, vyčerpání, únavu, poruchy koncentrace, psychologické problémy a mnohé další potíže.

Dle jeho názoru by se tato studie měla stát základem pro budoucí rozhodování úřadů. „Na tyto údaje je třeba pohlížet na pozadí toho, že děti nejsou prakticky ohroženy a velmi zřídka infikují ostatní žáky, že školy se velmi zřídka stávají epicentry přenosu virů a ve skutečnosti není žádný rozumný důvod předepisovat toto opatření dětem,“ upozorňuje vědec.

Jeho studie má ovšem své kritiky. Ti říkají, že množství vydechovaného oxidu uhličitého, které se nahromadí pod rouškou či respirátorem, je podstatně menší než množství vdechovaného vzduchu. Tedy že vzduch shromážděný pod rouškou je vždy naředěn novým (čerstvým) vzduchem. Potom je tady třeba uvažovat, že vdechnutý obsah vzduchu bude mít jinou koncentraci CO2, než je uvažováno ve studii a bude mnohonásobně menší, než 13 000 částic na milion, které Harald Walach uvádí.

Na to ovšem vědec namítá, že tato kritika není správná, protože měřili něco jiného. „Neměříme oxid uhličitý v masce, ale oxid uhličitý ve vdechovaném vzduchu,“ upozorňuje své kritiky a dodává: „Kdybychom měřili jen obsah oxidu uhličitého v masce, bylo by to víceméně stejné. Značné rozdíly vidíme také u vdechovaného, vydechovaného a smíšeného vzduchu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…