Nebudete svítit, nebudete topit. Alena Vitásková, Štěpán Kotrba a další o budoucím osudu Česka. Šlo i o Rusko

28.11.2018 13:20

Včera v Poslanecké sněmovně proběhl odborný seminář na téma energetiky. Zaštiťoval ho Jiří Kobza, poslanec za SPD. Hovořili na něm např. Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu, poslanec ODS Jan Skopeček nebo politický analytik Štěpán Kotrba.

Nebudete svítit, nebudete topit. Alena Vitásková, Štěpán Kotrba a další o budoucím osudu Česka. Šlo i o Rusko
Foto: Repro RaptorTV
Popisek: Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na semináři o energetice
reklama

Alena Vitásková řekla, že po roce 1989, když se státní společnosti přeměnily na akciové, se začalo neuváženě investovat. Neuváženě prý proto, že nebyla prozkoumána ekonomická návratnost investic. Jmenovala například plynárenství, kde je po 30 letech prý až 300 tisíc přípojek bez spotřebitele a některé plynovody jsou využívány pod 50 %, a toto všechno musí zákazník zaplatit. Také se opřela do obnovitelných zdrojů. Podle ní potřebují neskutečné dotace a zdeformovaly ceny v energetice. Také se kriticky postavila k „liberalizaci“ energetických zdrojů, která podle ní nepřinesla větší zabezpečení dodávek ani další pokles cen po úvodním skoku.

Anketa

Důvěřujete Emmanuelu Macronovi?

hlasovalo: 10234 lidí

Jan Skopeček se na energetiku díval pohledem ekonoma. Konstatoval, že energetika je jedno ze státem nejregulovanějších odvětví. Uznal, že stát do energetiky vstupovat musí, ale doplnil, že záleží na tom, zda tak činí realisticky, nebo aktivisticky, přičemž druhý přístup prý dnes převažuje. Také zdůraznil, že Česko je průmyslovou zemí, což je podle něj dobře, a prý bychom neměli podléhat tvrzením, že by se měl expandovat sektor služeb. Ale převaha průmyslu vede k energetické náročnosti. Podle Skopečka bylo rozhodnutí Angely Merkelové skoncovat s jadernou energií povýšením enviromentálního aktivismu nad racionální uvažování. A dodal, že čím déle se budeme stavět k jaderné energii zády, tím více budeme ztrácet know-how s ní spojené.

Fotogalerie: - Institut Aleny Vitáskové

Institut někdejší šéfky Energetického regulačního ...
Institut někdejší šéfky Energetického regulačního ...
Institut někdejší šéfky Energetického regulačního ...
Kniha Aleny Vitáskové Solární baroni
Poslanec Jiří Kobza
Analytik Jan Schneider

Fotogalerie: - Atomové zbraně v Brdech

​Nadace Železné opony uspořádala v objektu Javor 5...
Cestou do objektu Javor 51 byla zastávka v obci Mí...
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Vstupní brána do vojenského areálu v Brdech
Jako poslední hovořil politický analytik Štěpán Kotrba s příspěvkem „Odkud ta roura vede?“ To hned vysvětlil: „Vede z východu na západ. Ne naopak.“ A dodal, že zatím všichni hovořili o mírových podmínkách. „Když se někdo rozhodne, že ten kohout na tý rouře zavře, tak svítit nebudete,“ pohrozil analytik. A dodal, že zdroje jsou všude, jen ne na územích, která ovládáme. Hned ze začátku zmínil německý pojem Lebensraum neboli životní prostor a ukázal, jak se kdysi rozděloval svět. Po exkurzi do historie geostrategického uvažování ukázal mapy, kde se nachází ropa a plyn. Převážně v Rusku, zhodnotil. „Rusko není nepřítel, pokud obchoduje. Ale nedej bože. aby obchodovat přestalo. Pak je to medvěd, kterého není třeba rozzlobit,“ prohlásil. A dodal, že pokud bude Rusko chtít, může otočit směr, kam bude plyn proudit, protože Čína zoufale hledá zdroje energie. „Tak se nám může stát, že budeme bez tepla, bez polystyrenu na zateplení, bez akrylátových barviček, abysme si mohli vymalovat, bez světla a další si dovedeme představit,“ popsal katastrofický scénář. Vzkaz Západu je prý jasný, Rusko má možnost prodat své zdroje i jinde. A dodal, že my máme stejné zájmy jen s částí Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

7:35 Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

TÝDEN V MÉDIÍCH Čím dál silněji se francouzští politici a intelektuálové vymezují vůči idejím, přich…