Nečas: Je dobře, že Blažek odolává kvůli Bradáčové mediální masáži

25.07.2012 17:27

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) prohlásil, že uvítá výběrová řízení pro obsazování pozic významných státních zástupců. Podle jeho slov mají zabránit řečem „o kamarádšovtech, bratříčkování a o vytváření vlivových skupin, které pak dosazují do pozic lidi ze stejné party.“

Nečas: Je dobře, že Blažek odolává kvůli Bradáčové mediální masáži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Nečas tak reagoval na rozruch okolo nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a postu vrchního státního zástupce v Praze. Podle návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by tato pozice měla připadnout ústecké státní zástupkyni Lence Bradáčové. Nečas uvedl, že právě kvůli tomuto návrhu už výběrové řízení v tomto případě není možné.

Blažek však zatím Bradáčovou do funkce nejmenoval, což předseda vlády hodnotí pozitivně. „Je správné, že ministr poté, co nastoupil do funkce, populisticky nenasedá na mediální vlnu a není součástí mediální masáže, že je jeho povinnost okamžitě a bez řečí to podepsat,“ uvedl. Blažek má v úmyslu o jejím případném jmenování ještě jednat.

Podle některých spekulací právě ochota jmenovat Bradáčovou stála za odchodem bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) z funkce. Nečas jeho odvolání zdůvodnil neschopností zvládat svůj resort po manažerské a rozpočtové stránce.

Výběrové řízení vypsané odpovídajícím vedoucím státním zástupcem pro daný podřízený post navrhuje věcný záměr nového zákona o státním zastupitelství jako standardní způsob výběru šéfů státních zastupitelství. Některé vládní orgány tento věcný záměr, který vypracoval ještě Pospíšil, schválily. Blažek jeho podobu zatím konzultuje - mimo jiné i s bývalými nejvyššími státními zástupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…