Nečas a Fico se dohodli na posílení spolupráce armád obou zemí

29. 10. 2012 13:48

Česko a Slovensko by měly pokročit od pouhé spolupráce armád obou zemí ke skutečnému sdílení kapacit, řekl v pondělí po jednání vlád obou zemí český premiér Petr Nečas (ODS). V Uherském Hradišti podepsali ministři obrany obou zemí, tedy Alexandr Vondra (ODS) a Martin Glváč (Smer-SD) protokol týkající se zajištění vojenského letového provozu. Obě země také plánují společný nákup radiolokační techniky a zkoumají možnosti sdílení radarového pokrytí. Informuje ČTK.

Nečas a Fico se dohodli na posílení spolupráce armád obou zemí
Foto: hns
Popisek: Saab JAS 39 Gripen, Ilustrační foto

Oblast armádní spolupráce chce Nečas se slovenským premiérem Robertem Ficem (Smer-SD) "velmi výrazným způsobem popostrčit". Český premiér připomněl, že obě armády vycházejí ze stejných kořenů, jsou si jazykově blízké a podobné jsou i "firemní kultury" obou armád.

Naše dvě armády jsou nesmírně kompatibilní, tvrdí Nečas

Sblížit by se mohl výcvik, vzdělávání i logistika, ale prohloubení spolupráce je možné také u bojových jednotek. "Koneckonců společné působení v některých zahraničních misích ukázalo, že naše dvě armády jsou nesmírným způsobem kompatibilní a operabilní. Tohoto musíme využít," podotkl Nečas.

Připomněl, že obě země řeší problém konsolidace veřejných financí, ale zároveň chtějí být dobrými spojenci v rámci NATO a neškrtat tedy do nekonečna ve svých obranných rozpočtech. Právě sdílení obranných kapacit by proto mohlo být cestou, jak efektivně nakládat s výdaji na obranu.

Za méně peněz uděláme společně víc, míní Fico

"Za méně peněz se dá společně udělat víc, než když to obě země dělají individuálně," podotkl Fico.

Na tiskové konferenci v Uherském Hradišti slovenský premiér Nečasova slova uvítal a prohlásil, že je ministra obrany své vlády připraven politicky ovlivňovat tak, aby se svým českým partnerem hledal hlubší formy spolupráce než jen výměnu informací či stáže důstojníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…