Nečas a bývalí rebelové zůstávají v ODS. Fiala je nechce kádrovat ani vylučovat

14.04.2014 16:06

Expremiér Petr Nečas a bývalí poslanci Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř spojení s kauzami, které vyšetřuje policie, zaplatili pravidelné členské příspěvky a zůstávají podle informací z vedení strany i nadále členy ODS. Podle předsedy strany Petra Fialy, který se snaží zlepšit reputaci ODS, strana nechce své členy nějak kádrovat či vylučovat.

Nečas a bývalí rebelové zůstávají v ODS. Fiala je nechce kádrovat ani vylučovat
Foto: Radim Panenka
Popisek: Expremiér Petr Nečas dorazil ve čtvrtek ráno k výslechu v kauze Nagyová
reklama

ODS nyní sčítá, kolik členů do konce března zaplatilo pravidelné členské příspěvky. O kolik se členská základna oproti loňsku snížila, by vedení strany mohlo podle Fialy vědět na začátku příštího týdne. „Je samozřejmě jasné, že počet členů poklesne, a to i proto, že jsme zrušili několik oblastních sdružení a děláme sérii kroků, kterými revidujeme skutečný stav členů, abychom například neměli mrtvé duše. Už teď vidíme, že pokles členů paradoxně vede k oživení a větší aktivizaci strany," napsal ČTK Fiala.

Bývalí rebelové zůstávají stejně jako Nečas, který je měl podplácet

Členská základna ODS se v posledních letech snižuje. Zatímco v roce 2010 měla bývalá vládní strana 30.200 členů, o dva roky později už to bylo zhruba o 5000 méně.

Mezi těmi, kteří i nadále zůstanou členy ODS, jsou exposlanci Šnajdr, Fuksa a Tluchoř a expremiér Nečas, který je ve věci podplácení těchto poslanců obviněn. Kauza loni vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se kvůli tomu vzdal také postu předsedy ODS. Ve straně zůstává i bývalý pražský primátor Pavel Bém, jenž bývá spojován s kauzami kolem projektu Opencard či výstavby tunelu Blanka, kterými se policie také zabývá.

Cesta k obnově ODS nevede přes vylučování a ostrakizaci členů, tvrdí Fiala

Podle Fialy ale strana, která se nyní snaží napravit si reputaci a znovu získat důvěru voličů, nechce své členy nějak kádrovat či lustrovat. „Nemyslím, že cesta k obnově ODS vede přes vylučování či nějakou ostrakizaci členů. ODS bude taková, jakou si ji uděláme," uvedl Fiala. Připomněl, že strana si v lednu zvolila nové vedení. O tom, jestli se novému vedení daří navrátit straně důvěru, podle Fialy rozhodnou voliči.

ODS kvůli vylepšení reputace zahájila v minulých týdnech kampaň nazvanou Ta pravá ODS. Kromě inzerce v médiích zahrnuje také debaty s občany v krajích.

Občanští demokraté nyní řeší rovněž problém s podezřelými finančními dary. Kromě milionu korun, který dostali od nemajetné dvaadvacetileté kadeřnice na mateřské dovolené, podle médií vrátí i další tisícové částky od obcí a obecních firem, které přijali v rozporu se zákonem. Dnešní Právo navíc upozornilo na to, že milionové částky ODS dostala rovněž od zdravotnických firem, u kterých nelze dohledat majitele a ani vedení ODS neví, kdo za nimi stojí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…