Nečas chce se Schwarzenbergem mluvit o jeho kandidatuře

01.04.2012 21:02

Premiér Petr Nečas (ODS) si chce s vicepremiérem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem promluvit o jeho působení ve vládě v souvislosti s prezidentskou kandidaturou šéfa TOP 09. Nečas to uvedl v rozhovoru pro poslední číslo časopisu Týden. Předseda vlády v něm také zdůraznil, že v současnosti nevidí důvod k větším změnám u ministerských resortů nebo lidí v jejich čele.

Nečas chce se Schwarzenbergem mluvit o jeho kandidatuře
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Premiér Petr Nečas v pořadu ČT Otázky Václava Moravce

Schwarzenberg má zájem utkat se na počátku příštího roku v přímé volbě o křeslo hlavy státu, které uvolní Václav Klaus. "Budeme si spolu muset sednou a tyhle věci si vyříkat. Jde o to dohodnout se na elementární kultuře, nastavení procedur vzhledem k jeho prezidentské kampani," vysvětlil předseda vlády. "Zaplaťpánbůh, že z vlády kandiduje jen jeden její člen - kdyby jich bylo víc, bylo by to ještě komplikovanější," dodal v Týdnu Nečas.

Bártův návrat? To těžko

V médiích už se objevily spekulace, že ministr je odhodlán z vlády odejít. Nečas dnes prohlásil, že o ničem takovém zatím od Schwarzenberga neslyšel. Premiér přitom zdůraznil, že nevidí důvod ani k nějaké větší obměně vlády. Nedávný odchod ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných bylo podle něj "individuální rozhodnutí konkrétního ministra v konkrétní situaci".

Nečas však v podstatě vyloučil, že by se do vlády v nějaké funkci mohl vrátit někdejší ministr dopravy a Dobešův stranický kolega a šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta, a to i v situaci, když by vyhrál nynější soud, a očistil se tak od podezření, že zkoušel uplatit své někdejší stranické kolegy. "Klíčové je, aby každý, kdo přichází do vlády, měl elementární důvěryhodnost. A z tohoto pohledu je evidentní, že návrat Víta Bárty do vlády je velmi těžko představitelný," zdůraznil předseda vlády. Bártovy Věci veřejné budou přitom toto úterý řešit, zda vládu vůbec neopustí. Souvisí to poslední zveřejněnou nahrávku, která podle VV dokládá snahu některých jednotlivců z ODS a TOP 09 uskutečnit puč v poslaneckém klubu VV.

Nečas se v rozhovoru v Týdnu také vyjádřil k dalším nahrávkám, které v posledních týdnech hýbou politickou scénou. Osobně se zaručil, že pokud se prokáže, že odposlechy telefonátů mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem unikly z BIS, nebude věc zametena pod koberec. Předseda vlády také připustil, že rozsah Janouškova vlivu na magistrát pro něj byl překvapením.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …