Nečas jednal s eurokomisařem o začleňování zranitelných menšin

15.11.2012 16:15

Inkluzivní vzdělávání jako prostředek k začleňování zranitelných skupin do společnosti je podle českého premiéra Petra Nečase (ODS) jedním z klíčových nástrojů české politiky vůči menšinám. Nečas s postojem české vlády dnes seznámil evropského komisaře pro lidská práva Nilse Muižniekse.

Nečas jednal s eurokomisařem o začleňování zranitelných menšin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Inkluzivní vzdělávání předpokládá zařazování co největšího počtu dětí do běžných škol. "Cílem české vlády je vytvoření předpokladů pro dlouhodobě úspěšné zapojení a plnohodnotný rozvoj všech menšin, včetně zvláště zranitelných skupin, jako jsou Romové či osoby se zdravotním postižením," uvedl po schůzce úřad vlády v tiskové zprávě.Muižnieks, původem z Lotyšska, je na pravidelné návštěvě Česka jako jedné z členských zemí unie.

Vyčlenění Romů

V oblasti vzdělávání se vláda podle Nečase soustředí především na to, jak připravit znevýhodněné romské děti ke vstupu do povinné školní docházky prostřednictvím programů včasné péče a posílit jejich účast v předškolním vzdělávání. Proto český premiér komisaři představil Národní akční plán inkluzivního vzdělávání a další materiály. Komisař podle tiskové zprávy úřadu vlády úsilí české vlády ocenil.

Vláda shodou okolností tuto středu vzala na vědomí zprávu o stavu romské menšiny v ČR za loňský rok. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že výdaje ze státního rozpočtu na romskou integraci loni klesly. Stát na ni dal 85 milionů korun, což je asi o 1,5 milionu méně než v roce 2010. Za závažný problém zpráva označuje sociální vyloučení významné části české romské menšiny, které podle ní může ohrozit soudržnost české společnosti.

Podle zprávy Evropské asociace na obranu lidských práv, kterou tento týden v Praze představil Český helsinský výbor, čelí Romové ve všech evropských zemích včetně ČR násilí, a to nejen ze strany jednotlivců či skupin extremistů, ale často přímo od radnic i dalších úřadů. Nenávisti vůči příslušníkům menšiny prý přibývá a přiživují ji mnozí politici a média. Státy se podle zprávy o řešení problémů dost nesnaží a nedávají na ně dost peněz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…