Nečas nemůže mlčet k výrokům Kalouska o kauze CASA, hřímá Sobotka

25. 6. 2012 9:58

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministři vnitra Jan Kubice a spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by se podle opoziční ČSSD měli urychleně vyjádřit k nedávným výrokům ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Pokud bude Nečas mlčet, vystaví se podezření, že s Kalouskovými výroky sympatizuje a ani jemu není aktivita policie v případu po chuti, napsal dnes médiím předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nečas nemůže mlčet k výrokům Kalouska o kauze CASA, hřímá Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka v OVM diskutovali o zbavení imunity Vlasty Parkanové
reklama

Kalousek v neděli v České televizi prohlásil, že obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém. Parkanovou, o jejímž vydání k trestnímu stíhání bude rozhodovat sněmovna, hájil už v minulém týdnu.

ČSSD letouny CASA tepala již dlouho

"ČSSD pokládá situaci, v níž významný člen vlády obviňuje policii z nezákonného jednání a nedemokratických aktivit, za velmi závažnou," zdůraznil Sobotka. Výroky ministra financí mohou být podle něj velkou částí veřejnosti vnímány jednak jako útok na nezávislou práci policie, jednak jako indicie toho, že policie nepracuje objektivně, a že může dokonce jednat účelově na čísi objednávku.

Sobotka připomněl, že jeho strana dlouhodobě kritizovala pořízení letounů CASA za vlády premiéra Mirka Topolánka (ČSSD) a poukazovala na nestandardní procesy, které ho provázely. "Uvítali jsme proto aktivity policie, které směřují k jeho důkladnému prošetření a pokládáme za nepřijatelné, aby byla policie bez jasných důkazů veřejně osočována a možná i zastrašována kterýmkoliv členem Nečasovy vlády," podotkl.

TOP 09 chce podle Sobotky zpolitizovat kauzu

Sobotka připomněl, že za zákonnost celého procesu odpovídá státní zastupitelství a to by mělo garantovat, že vyšetřování je nezávislé, v souladu se zákony a kompetentní. Pokud mají Parkanová či Kalousek jakékoliv důkazy o tom, že tomu tak není, mohou se obrátit jak na dozorujícího státního zástupce, tak na Generální inspekci ozbrojených sborů.

Sobotka uzavřel, že vzhledem k opakovaným snahám TOP 09 o politizaci kauzy je jediným rozumným východiskem ve sněmovně hlasovat pro vydání Parkanové ke stíhání, aby se někdejší ministryně obrany mohla obhájit před nezávislým soudem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…