Nečas o reformě penzí: Důchodový věk nezvyšujeme. Ale měli bychom

21.05.2013 13:37

Premiér Petr Nečas promluvil o novém důchodovém systému. Svým projevem se snažil vyvrátit mýty, které se podle něj kolem reformy vytvořily. Zdůrazňoval ale hlavně potřebnost reformy vzhledem ke stárnutí populace.

Nečas o reformě penzí: Důchodový věk nezvyšujeme. Ale měli bychom
Foto: Petr Kupka
Popisek: Petr Nečas v Ostravě hájil důchodovou reformu
reklama

„Naším cílem je samozřejmě stabilizovat důchodový systém,“ začal Nečas. Připomněl, že s reformou se mělo začít už nejméně před deseti lety. „Chci se tady poprat s mýty, které se zde vytvořily, nabalily se na ni a vytvořily mediální obraz reformy,“ objasnil premiér.

Modernizujeme všechno

Nečas odmítl, že by reforma nebyla potřeba. Rozhodně se podle něj nejedná pouze o zavedení druhého pilíře. „Vždy jsme od roku 2007 vytvářeli, měnili i modernizovali všechny tři pilíře,“ zdůraznil.

Podle Nečase skokově nezvyšuje věk odchodu do důchodu, on sám by však uvítal, kdyby se tak stalo. „Bohužel na tyto rozhodnutí nemáme dostatečnou podporu v Poslanecké sněmovně,“ říká premiér. Připomněl, že České republice za posledních dvacet let vzrost průměrný věk dožití nejvíce v Evropě.

Nečas také zkritizovat tvrzení, že druhý pilíř je výhodný pouze pro bohaté lidi a že soukromé fondy jsou nebezpečné. „Neexistují bezpečné a nebezpečné důchodové systémy. Riskantní jsou v podstatě všechny. ty státní hlavně v případě nestability veřejných financí,“ prohlásil premiér.

Premiér upozornil na to, že zapojení do druhého pilíře se podle propočtů ministerstva práce a sociálních věcí vyplatí asi polovině lidí. "Není pravda, že se druhý pilíř vyplatí jen vysokopříjmovým skupinám," podotkl. Podle jiných studií je ale druhý pilíř výhodný jen pro menší část lidí, zejména ty mladší a s nadprůměrnými příjmy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…