Nečas projedná vznik soudcovské rady

21.07.2011 6:57

Představitelé justice a zástupci vlády v čele s premiérem Petrem Nečasem ve čtvrtek projednají možnost zřízení nejvyšší soudcovské rady. O potřebnosti nového vrcholného orgánu soudní moci dlouhodobě přesvědčuje politiky Soudcovská unie ČR.

Nečas projedná vznik soudcovské rady
reklama

Konkrétní výsledek se zatím neočekává. Podle vyjádření Nejvyššího soudu, který schůzku na Židlochovickém zámku organizuje, budou následovat ještě další jednání.

Podle předsedy Soudcovské unie Tomáše Lichovníka by případná nejvyšší rada měla mít především personální pravomoci. Mohla by navrhovat kandidáty na soudce a spolurozhodovat o jejich dalším kariérním postupu. Případně by také dávala podnět ke kárným řízením. Obecně by prý přispěla k nezávislosti soudní moci na politické situaci. Nyní má většinu pravomocí v justici ministerstvo spravedlnosti.

Soudci v Česku, na rozdíl od jiných právnických profesí, nemají svoji nezávislou reprezentaci v podobě profesní komory. Soudcovská unie je pouze sdružení s dobrovolným členstvím. Plány na zřízení nejvyšší soudcovské rady se už v minulosti objevily, její vznik prosazoval například Otakar Motejl v době, kdy byl ministrem spravedlnosti. Politici ale nakonec nikdy nesouhlasili.

V nejvyšší radě by podle Soudcovské unie zasedlo pět volených soudců a předsedové Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu. Po jednom delegovaném zástupci by měla sněmovna, Senát, vláda a prezident.

Čtěte:

Soudcovská rada zvýší důvěryhodnost justice, souhlasí Pospíšil

Soudní poplatky se zvýší. Senátní ne ale hasil Nečas

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…