Nečasova vláda minimální mzdu nezvýší. Zeman to ale podpořil

24.06.2013 16:40

Odstupující vláda premiéra Petra Nečase (ODS) minimální mzdu zvyšovat nebude. Návrh ministryně práce, aby se od srpna nejnižší výdělek zvedl o 500 korun na 8500 korun, kabinet neprojedná. Novinářům to po dnešním jednání tripartity řekl předseda vlády v demisi Nečas.

Nečasova vláda minimální mzdu nezvýší. Zeman to ale podpořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-premiér Petr Nečas

Podle Petra Nečase by odcházející vláda žádná zásadní rozhodnutí přijímat neměla. Prezident Miloš Zeman přitom dnes přidávání o 500 korun plně podpořil. Minimální mzda se nezvyšovala od roku 2007.

"Když paní ministryně poprvé přišla před půl rokem s námětem na zvýšení minimální mzdy, tak jsem jí řekl, že jen přes moji politickou mrtvolu. Takže paní ministryně prokázala jistou prognostickou erudici," zažertoval Nečas.

Odbory by k nynějším 8000 korunám přidaly 600 korun, zaměstnavatelé 400. Ministryně práce navrhuje 500 korun, a to od srpna. Podle Nečase by vláda v demisi ale žádná zásadní rozhodnutí dělat neměla. "A zvýšení minimální mzdy takovým rozhodnutím je," uvedl Nečas.

Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) sice souhlasí s tím, že by vláda v demisi neměla dělat "strategická rozhodnutí", za takové ale zvýšení minimální mzdy nepovažuje. "Jestliže došlo k souhlasu zaměstnavatelů i odborů, tak si myslím, že to není strategické rozhodnutí, ale spíše politické," podotkla Müllerová. Podle ní by nařízení o růstu nejnižšího výdělku mohla vydat i úřednická vláda.

Ministryně míní, že minimální mzda přestala lidi motivovat k tomu, aby upřednostnili práci před pobíráním dávek. "Od roku 2007 se nezměnila, naopak sociální dávky se navyšují, takže rozhodně nepůsobí minimální mzda motivačně," řekla.

Zvýšení minimální mzdy podporuje i prezident Miloš Zeman. "Jsem si samozřejmě vědom, že to vyvolává určité diskuse, sám jsem se za návrh paní ministryně Müllerové plně postavil," řekl po tripartitě Zeman. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

12:31 My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

V nedělí Partii televize Prima proti sobě zasedli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková…