Nechceme další přesčasy, varují lékaři. Česko má problém: Bude mít kdo léčit?

21. 2. 2019 8:41

Nebude nás mít kdo léčit? Lékaři z Moravskoslezského kraje se totiž bouří proti dalším přesčasům nad rámec zákona. Nemocnicím tak hrozí kolaps, píše server DeníkN.cz.

Nechceme další přesčasy, varují lékaři. Česko má problém: Bude mít kdo léčit?
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto
reklama

„Hádáme se s nimi o almužnu. To už dál nejde,“ rozčiluje se chirurg z frýdecko-místecké nemocnice Karel Volný, jenž je zároveň koordinátorem Lékařského odborového klubu v Moravskoslezském kraji. Uvádí, že je po nich požadováno, aby byli v práci nekřesťanské hodiny a porušovali zákoník v režimu otrocké práce.

Dokument, podle něhož jsou lékaři připraveni jít do protestní akce, podepsalo zhruba 350 lékařů. Chtějí, aby se zlepšily jejich pracovní podmínky. V případě, že se nedohodnou, chtějí přestat sloužit přesčasy nad rámec smlouvy a zákona.  

„Lékaři měli příslib zvýšení tarifů o deset procent. Vláda se pak poměrně chatrnými výmluvami snažila říct, že vlastně nic neslíbila,“ uvedl k tomu šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel, jenž považuje příslib zvýšení tarifů za oprávněný. Podobná jednání podle jeho slov probíhají i v některých dalších krajích.

Původní text ZDE.

Jak server DeníkN.cz uvádí, odmítnutí přečasů může prakticky znamenat kolaps. A to proto, že nemocnice by sice měly zabezpečovat čtyřiadvacetihodinovou péči, chybí však odhadem jeden až dva tisíce lékařů. Mnozí z těch, co dnes slouží, tak dokonce pracují i více než třicet hodin v kuse. 

„Ideálním řešením by bylo snížit množství přesčasů při zachování stejného finančního ohodnocení. Vedení jednotlivých krajských nemocnic už připravují návrhy řešení, které to v závislosti na aktuálních podmínkách umožní,“ poznamenal hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO), jenž podle svých slov k situaci přistupuje s plnou vážností a sleduje ji. 

„Možná spustíme nějakou katarzi. Není možné, aby se nad tím zavíraly oči, to prostě nejde,“ zdůrazňuje Vondrák k celé věci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…