Nechceš sirotky? Dej peníze, Babiši, vyzval Člověk v tísni

17.09.2018 9:45

Když už premiér Andrej Babiš odmítl přijetí zhruba 50 sirotků z uprchlických táborů, mohl by podle Adriany Černé z Člověka v tísni přidat peníze na humanitární pomoc. Zveřejnila to na svém twitterovém účtu, i společně s dopisem, který zástupci humanitárních organizací Babišovi zaslali.

Nechceš sirotky? Dej peníze, Babiši, vyzval Člověk v tísni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek
reklama

„Navrhuji, namísto pohoršování se nad Babišem, že je přesně takový, jaký je a dávno to o něm víme, být konstruktivní a tlačit ho do navýšení peněz na humanitárku. To je něco, na čem se shodnem všichni a má to smysl pro všechny syrské sirotky,“ uvedla Adriana Černá. 

Fotogalerie: - V pátek u Marxe proti Merkelové

Německá policie kontroluje přicházející demonstran...
V Chemnitzu se schází další demonstrace proti imig...
V Chemnitzu: Merkelová musí pryč
Lidová tvořivost na demonstraci v Chemnitz: Radši ...
V pátek u Marxe. Demonstranti věří, že se z toho s...
Heslo na demonstrací v Chemnitzu: Dneska nože, zít...

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14703 lidí

„Evropská unie právě projednává výši sedmiletého rozpočtu pro humanitární pomoc. Ve světě chybí ? peněz na pomoc 134 milionům lidí v akutní tísni. Podpoří Česko navýšení prostředků #EUbudget na pomoc lidem přímo v jejich zemích?“ píše pak Člověk v tísni. A připojuje dopis, který zástupci humanitárních organizací Babišovi zaslali.

„Potřeba humanitární pomoci ve světě se v posledních letech více než zdvojnásobila. Když se v roce 2012 připravoval předchozí víceletý finanční rámec, na celém světě potřebovalo humanitární pomoc 62 milionů lidí. V současnosti je jich již více než 134 milionů. Jedna třetina z nich je v Jemenu, Sýrií a Iráku, tedy v místech, kde dlouhodobě probíhají ozbrojené konflikty. Vleklé krize, nucené vysídlení obyvatel, hladomor a přírodní katastrofy počet lidí, kteří potřebují humanitární pomoc, stále zvyšují. K pokrytí potřeb v současnosti přitom chybí dvě třetiny potřebných prostředků,“ píše se v dopisu. 

„Dovolujeme si Vás požádat, aby Česká republika: Podpořila zachování samostatného nástroje pro humanitární pomoc, který zajistí nezávislost, nestrannost a neutralitu evropské humanitární pomoci. Podpořila navýšení prostředků na humanitární pomoc v reakci na rostoucí humanitární potřeby ve světě. V současném finančním rámci EU počítá s výdaji ve výši 1 mld. eur na humanitární pomoc ročně. Tyto prostředky se každoročně průběžně výrazně navyšují. Výdaje na humanitární pomoc však stále odpovídají 1 % evropského rozpočtu. Aby EU byla schopna reagovat na vzrůstající potřeby, navrhujeme ve finančním rámci celkově vyčlenit na humanitární pomoc 12,5 mld. eur, což zajistí její roční financování v rozmezí 1,6–2 mld. eur. Podpořila přednostní využití rezervy na pomoc při mimořádných událostech (EAR) pro humanitární účelyv souladu se stávajícím návrhem Evropské komise," poznamenávají dále mimo jiné signatáři.

Původní text ZDE.

„Vážený pane předsedo vlády, humanitární pomoc poskytovaná přímo na místě efektivně pomáhá lidem zasaženým konflikty či přírodními katastrofami, zachraňuje životy a zmírňuje lidské utrpení, nebo mu může i předejít. Pomoc na místě patří i mezi vládní priority. Pevně proto doufáme, že uvedené body Česká republika podpoří i na evropské úrovni v nadcházejících jednáních o víceletém finančním rámci a evropském rozpočtu,“ uzavírají například ředitel ADRA Radomír Špinka, ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek či generální sekretář Charity České republiky Jakub Líčka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

7:29 Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké s…