Nechuť k nepřizpůsobivým prý žene lidi do náruče extremistů. Mohou na tom vydělat i ve volbách

14.09.2013 7:54

V české společnosti stále více sílí nechuť vůči nepřizpůsobivým občanům. Lidé za ně nejčastěji považují Romy a právě z protiromských hesel by mohly v předčasných volbách těžit radikální strany, jako je Dělnická strana sociální spravedlnosti v čele s Tomášem Vandasem. Lidé mají totiž často pocit, že stávající politická garnitura nedokáže problémy s nepřizpůsobivými účinně řešit. Informují o tom Lidové noviny.

Nechuť k nepřizpůsobivým prý žene lidi do náruče extremistů. Mohou na tom vydělat i ve volbách
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pochod radikálů v Ostravě
reklama

Demonstrace radikálů v Českých Budějovicích či v Ostravě ukázaly, že stále roste počet lidí, kteří jsou nespokojeni se situací okolo nepřizpůsobivých občanů v Česku. Pochody pozorují rodiny s dětmi a někdy se jich dokonce přímo účastní.

O hlasy se prý podělí DSSS, Okamura a Bobošíková

„Tito lidé nejsou zastánci rasistických nebo xenofobních myšlenek, ale intenzivně řeší problém ve svém bydlišti. A mají dojem, že politické elity jim v tom nepomáhají," říká odbornice na pravicový extremismus Petra Papiežová Vejvodová z Masarykovy univerzity v Brně.

Díky těmto vzrůstajícím náladám má Vejvodová za to, že ve volbách může uspět radikální Dělnická strana sociální spravedlnosti. Strana by podle jejího názoru mohla překročit tříprocentní hranici hlasů, čímž by dosáhla na státní příspěvek politickým stranám. Ještě většího úspěchu by extremistická strana mohla dosáhnout ve volbách do obecních zastupitelstev. Předseda DSSS Tomáš Vandas věří ve vstup do sněmovny.

Autor znaleckých posudků o extremismu se domnívá, že o hlasy radikálně laděných, ale také jen notně naštvaných občanů svedou boj DSSS, Jana Bobošíková s volebním uskupením Hlavu vzhůru a senátor Tomio Okamura stojící v čele Úsvitu přímé demokracie. Okamura se v minulosti např. nechal slyšet, že by si Romové měli založit vlastní stát např. v Indii a Česko by je v tom mělo podporovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

11:24 Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

Hnutí Přísaha v průzkumech stále posiluje a Robert Šlachta začíná dostávat prostor v médiích, aby uk…