Nedomyšlené výkřiky. Benešová sepsula Maláčovou za plány na šetření na soudcích

20.08.2020 16:33

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se vyjádřila proti své kolegyni z vlády – ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD). Důvodem jsou návrhy Maláčové, jimiž chce ubrat peníze politikům i soudcům. Podle Benešové to jsou nedomyšlené výkřiky. Píše to server Aktuálně.cz.

Nedomyšlené výkřiky. Benešová sepsula Maláčovou za plány na šetření na soudcích
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Resort pod vedením ministryně Maláčové navrhuje snížení platů politiků a soudců trvale. Hlavě státu, premiérovi, členům vlády, ale i poslancům a senátorům by tak mohly klesnout platy nejméně o pětinu, soudcům pak o třetinu. A právě to se nelíbí šéfce resortu spravedlnosti Marii Benešové. Ta plán vládní kolegyně označila za nedomyšlený a populistický. Kromě Maláčové mluví o zmrazení platů v krizi i Piráti.

Podle návrhu by měla být výše platů politiků stanovena jako čtyřnásobek minimální mzdy. Ta by se od roku 2022 rovnala polovině celostátní průměrné mzdy z předloňska, jež je nižší než průměrný plat. „Podle návrhu by se tak platy politiků a soudců vlastně dál počítaly z průměrného výdělku, jen z nižšího. Čtyřnásobek nové minimální mzdy by odpovídal dvojnásobku celostátní průměrné mzdy. Politici by tak při přepočtu dostávali místo 2,5násobku průměru, což by byl pětinásobek minimální mzdy. Soudcům by místo trojnásobku průměru, což by byl vlastně šestinásobek minimální mzdy, tak ubyla třetina,“ poznamenává server Aktuálně.cz.

Benešová však soudce dále hájí, když uvádí, že růst platů v justici neodráží realitu a rozevírá nůžky ve srovnání s ostatními výdělky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…