Nedostatek peněz podle serveru prospívá nemocniční stravě. Šetří se na umělých náhražkách

14.06.2014 18:32

V mnoha nemocnicích musejí za cenu pouhých 69 korun uvařit tři jídla včetně odpolední svačiny. „U nás je to ještě dobré, protože máme vyšší rozpočet. Někde vaří ještě za méně,“ uvedla pro server E15.cz Alena Freiherrová, nutriční terapeutka pražské Nemocnice Na Homolce.

Nedostatek peněz podle serveru prospívá nemocniční stravě. Šetří se na umělých náhražkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokoje na lůžkových oddělení jsou přeplněny

 „Je to boj,“ připustila Freiherrová. Snídani musí připravit za 16 korun, oběd za 28, svačinu za pět a večeři za 20 korun, a to podávají studené večeře jen o víkendu. Situace se podle ní poslední dobou dost zhoršila – tlak na cenu znamená i nákup nejlevnějších surovin, které se občas rozvaří, nebo naopak úplně nedovaří.

Jenže právě takto přísné úspory mají za následek, že jídlo bývá mnohdy chutnější. Na rozdíl od restaurací totiž nemocnice nemají na různá chuťová šidítka a musejí si vystačit se skutečnými základními ingrediencemi.

Oběd za pár korun

„Denně vydáme deset tisíc jídel. Snažíme se do jídelníčku dostat sezonní potraviny, takže v jídle děláme změny,“ vysvětlil šéf stravování Fakultní nemocnice Motol Roman Moťovský. I zde mají denní rozpočet 69 korun, ještě nedávno ale vařili za 59 korun. Kvůli šetření si vše vaří i připravují sami. I zde tak má nedostatek peněz aspoň jeden pozitivní efekt: kuchaři nekupují žádné polotovary a veškeré jídlo je původní, a tudíž čerstvé.

Na Bulovce funguje stravování jinak než na Homolce nebo v Motole. Nemocnice nemá vlastní kuchyň, stravu externě zajišťuje z nedaleké budovy firma Aramark, dodavatel firemního stravování. I tady ale přiznávají, že vařit s tímto rozpočtem je každodenní boj. Ta odsud mimochodem úplně stejným jídlem zásobuje i Železniční nemocnici Praha nebo Psychiatrickou léčebnu Bohnice. Celodenní stravu musí pacientům uvařit za 62 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…