Nedovolte, aby prezidenta zvolila Praha! najdete možná i ve své schránce

23.01.2013 7:51

Pozornost kandidátů se dva dny před druhým kolem přímé volby prezidenta obrací na Moravu, kde je nejméně milion hlasů, které v prvním kole voleb propadly. Mohou to tedy být hlasy, jež mají šanci rozhodnout. Jednou z možností je cílená kampaň bourající dosavadní volební praxi levicových a pravicových částí země, čehož využívá Miloš Zeman, jenž se osobními dopisy snaží přesvědčovat, aby za lidi nerozhodovala Praha.

Nedovolte, aby prezidenta zvolila Praha! najdete možná i ve své schránce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
reklama

V pěti moravských krajích propadly hlasy více než 1,1 milionu lidí, což je zhruba tolik, kolik v prvním kole podpořilo Zemana i knížete. Přesvědčit voliče na Moravě a ve Slezsku nemusí být jednoduché, jsou totiž diametrálně odlišní a upřednostňují jiné priority.

Praha a ten zbytek

V případě Karla Schwarzenberga (TOP 09) si voliči vesměs všímají, že se kníže zmiňuje často jen v souvislostech s jeho regionem a Moravu se Slezskem opomíjí. Přitom však zapadl jeho výrok o tom, že bychom měli respektovat historickou hranici Moravy. Do karet mu tak zatím hraje fakt, že neúspěšná Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která má základnu právě na jižní Moravě, doporučila voličům podpořit knížete.

Kandidát Miloš Zeman si jako způsob, jak ovlivnit voliče ve větších městech, zvolil cestu osobních dopisů. Ty zdůrazňují jeho vztah k Česku a apelují na to, aby za občany žijící na Moravě nerozhodovali ti žijící v Praze. V dopisech Zeman láká k účasti v prezidentském klání tím, že cílí na rivalitu mezi metropolí a zbytkem republiky. Jeho týmu jde především o nabourání dosavadní praxe levicové Moravy a pravicových Čech.

Levicově-pravicový trend

Tomu ale příliš nevěří ostravský sociolog Jan Keller, podporovatel Jiřího Dienstbiera. Sociolog si myslí, že ani cílená kampaň levicového kandidáta neuspěje v regionech pravice. „Rozdělení na levicovou Moravu a pravicové Čechy bude ztrácet na důležitosti, jen pokud bude republika prosperovat,“ říká pro Lidové noviny Keller s tím, že se to zatím nedá čekat.

Tomu, že se tento trend podaří zlomit, naopak věří pražská socioložka Jiřina Šiklová. Její kandidát Schwarzenberg může na Moravě uspět, protože pojem levice je v této zemi spojen s totalitním režimem a komunisty. „Starší generace zažila znárodňování a represe,“ míní socioložka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …