Neff u Tachecí: Sociální sítě nahání hrůzu strukturám, které řídí svět

5. 3. 2012 20:26

Hostem pořadu Fakta Barbory Tachecí byl v pondělí spisovatel, internetový publicista Ondřej Neff. Tématem rozhovoru byly nejvýznamnější události posledních dnů, vedle kauzy státních zástupců hlavně protesty akademiků a vysokoškoláků. Ve druhé části pořadu pak odpovídal Neff na otázky Tachecí v souvislosti se snahami o kontrolu a sešněrování internetu.

Neff u Tachecí: Sociální sítě nahání hrůzu strukturám, které řídí svět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

"Víte, kauza státních zástupců, vše, co se děje kolem pana Rampuly, je velmi složité pro člověka zvenku. Těžko se dá k tomu vyjádřit kompetentně. Nikdo neví, kdo má na hlavě bílý nebo černý klobouk, obrazně řečeno," reagoval na jednu z prvních otázek moderátorky Barbory Tachecí Ondřej Neff. Jelikož však součástí otázky byly i protesty studentů a akademiků proti školské reformě a reformě vysokého školství v Česku, tak se vzápětí publicista pustil do komentáře událostí minulého týdne.

"Reforma školství je závažná věc a to, že se dostala na ulici, je jedině dobře," řekl publicista z Neviditelného psa. Na dotaz moderátorky, zda si myslí, že studenti mají vůbec představu o tom, co jsou akademické svobody, po kterých během Týdne neklidu volali, řekl Neff, že studenti určitě vnímají pocit ohrožení z toho, kdo by jim mohl něco diktovat.

"Nevím ani, zda umějí a chtějí naslouchat, ale je otázkou, jestli jim vůbec někdo dialog nabídl," vyjádřil Neff mírné obavy nad tím, že se studenty ohledně reformy vysokého školství se zřejmě málo komunikovalo. Přesto, jak dále přiznal, on sám je zastáncem toho, aby se na českých vysokých školách školné platilo.

"Co je zadarmo, není dobře, hodnotu věcí si lidé musí uvědomovat, proto jsem příznivcem školného," uvedl Ondřej Neff. Připustil však, že naprosto chápe obavy studentů i akademiků z toho, že by o chodu škol a studií už nerozhodovali jen oni, ale i lidé z politiky. "Obavy jsou naprosto legitimní a je dobře, že se o nich hovoří. Doufám, že ta debata přinese dobré výsledky,"  podotkl Neff v pořadu FTV Prima.

Dvacet let internetu u nás a snahy o jeho sešněrování

Dalším tématem otázek Barbory Tachecí byl internet, který v Česku oslavil dvacet let, a rizika, která s sebou aktuálně přináší. Podle Neffa splnil internet i jeho projekt Neviditelný pes všechny představy, které od něj očekával. Jak prozradil, stránky Neviditelného psa v současné době měsíčně navštíví milion uživatelů.

Spoutat proto jakkoli internet a prostředí sociálních sítí Ondřej Neff odmítá. I když připustil, že tím, jak komunikuje převážně s mladými lidmi, v kterých je ta napruženost před zásahy v této oblasti v poslední době vysoká, je napružený i on podobně. "Bohužel, zatím proti něčemu, co dosud není," řekl Neff.

Za léta, kdy se Ondřej Neff pohybuje aktivně v prostředí internetu, moc dobře zná jeho nedostatky. Ví však, že jakýkoli zásah by byl na škodu. "V okamžiku, kdy bych měl za něco ručit a usměrňovat to - ať už jsou to diskusní příspěvky či různé další vstupy a reakce, musel bych tu interaktivitu zrušit - a to vidím jako větší zlo. Možná daleko větším zlem se však stávají sociální sítě. Na nich se vytvářejí názorové proudy, skupiny, je to téměř biologický proces - a z toho jde na mnohé hrůza. Mnohdy pochopitelná. A tak se sociální sítě stávají zdrojem obav u struktur, které řídí svět. A nemíním tím jen Česko, ale opravdu i jiné země, a nikoli jen politiky, ale bankéře, ekonomy i další složky, které mají na chod současného světa vliv," uvedl Ondřej Neff u Báry Tachecí.

Zdůraznil, že podle něj vznikl internet a sociální sítě jako zdroj bez kontroly, jako taková ulice, která se umí náležitě situaci ozvat, ale kterou nikdo nemůže ovládat. "Přesto, když se mě ptáte, zda je tedy třeba to usměrnit, říkám - nechme to běžet. Pozitiva těch služeb internetu jsou totiž přece jen větší, než rizika," uzavřel publicista Neff svůj pohled na nastíněné otázky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ahe, olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

13:00 Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

Celkem 470 hlasů z 505 platných dostal Petr Fiala. Jako jediný kandidát tak byl zvolen předsedou ODS…