Nehorázná arogance moci, zvrhlost, korupce sociální demokracie a krádež horší než OKD. Proti své straně postavilo i několik poslanců za ČSSD a podpoří mimořádnou schůzi k lithiu

6. 10. 2017 16:22

ANKETA Ministerstvo průmyslu a obchodu ovládané ČSSD podepsalo memorandum o těžbě a zpracování lithia s australskou firmou European Metals Holdings. KSČM je proti a chce v této věci svolat společně s SPD mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

Nehorázná arogance moci, zvrhlost, korupce sociální demokracie a krádež horší než OKD. Proti své straně postavilo i několik poslanců za ČSSD a podpoří mimořádnou schůzi k lithiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Havlíček
reklama

„Je to zvrhlost,“ uvedl na adresu memoranda místopředseda KSČM a kandidát do Poslanecké sněmovny Josef Skála, který shání podpisy pro svolání schůze, a dodal, že vidí úmysl v tom, že toto bylo ohlášeno těsně předtím, než může být svoláno poslední mimořádné zasedání stávající Poslanecké sněmovny. „Vidím v tom osobně úmysl a úmysl velmi nečistý,“ uvedl Skála. „Myslím si, že bychom mohli společně a že se najdou poslanci i za některé jiné strany, kteří se připojí a zvládne se to,“ řekl Josef Skála.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků (kromě KSČM a SPD), co si o kroku Ministerstva průmyslu a obchodu myslí, zda tento krok podporují a zda případně podpoří svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.

Politici ANO svolání schůze většinou podporují. Schůzi ale podpoří i několik členů poslaneckého klubu ČSSD. Diví se, proč bylo memoradum podepsáno 14 dnů před volbami, neprojednáno ve vládě a v Poslanecké sněmovně. Hovoří o tom, že něco smrdí. Z KDU-ČSL se z poslanců a vedení strany nevyjádřil nikdo. Jasné slovo nedal ani nikdo z ODS a TOP 09...

Vypadá to, že v ČSSD chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy…

Andrej Babiš ParlamentníListy.cz informoval, že mimořádnou schůzi podpoří. Jednání ministra průmyslu označil za krádež za bílého dne.

„Je to naprosto skandální, co tady ČSSD týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy. Lithium je poslední surovina, kterou má v rukou stát, a ministr za ČSSD Havlíček podepíše bez souhlasu vlády nebo projednání tak velké věci ve Sněmovně memorandum s nějakou australskou firmou, které dáme těžbu lithia v hodnotě dvou bilionů korun (dva tisíc miliard korun, pozn. red.). Lithium má těžit státní podnik Diamo, ne opět soukromá firma, kterou neznáme. V tom memorandu se Česká republika zavazuje k ochraně investic, což nám může případně prohrát miliardovou arbitráž. Lithium je nejdůležitější surovina 21. století, naprosto lukrativní záležitost. Je to krádež od ČSSD za bílého dne,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Mimořádnou schůzi ještě před volbami samozřejmě podpoříme. Budeme se ptát premiéra i jeho ministra za ČSSD Havlíčka, jak je možné, že podepsali takový dokument bez veřejné i odborné diskuse a bez projednání vládou a Sněmovnou,“ dodal Babiš.

„Neznajíc smlouvu, nemohu se k tomu vyjadřovat,“ reagoval čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Pokud chce KSČM svolat mimořádnou schůzi, je to její věc. Podepsání memoranda je v kompetenci exekutivy, tedy vlády. A také memorandum není smlouva. Podle mého názoru by těžbu lithia měla zajišťovat státní firma, ovšem pokud má k tomu technologické možnosti. Pokud ne, tak by mělo být vypsáno výběrové řízení s tím, že kontrolu nad vlastní těžbu by zajišťoval stát,“ domnívá se místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Zatím jsem neviděl znění a podmínky memoranda. Nevím, nakolik je, či není výhodné pro ČR. To rozhodne o tom, jak bych se zachoval. Ale je zvláštní, že vláda dělá na poslední chvíli bez diskuse s opozicí podobná závažná rozhodnutí,“ podotknul poslanec ODS Jan Skopeček.

„Souhlasím s mimořádnou schůzí,“ informoval poslanec Bronislav Schwarz, který kandiduje do Sněmovny za SPO.

Jak je možné, že podepíšou takto zásadní a strategický dokument dva týdny před volbami?

„Tento krok ČSSD považuji za velmi špatný a skandální! Jak je možné, že podepíšou takto zásadní a strategický dokument dva týdny před volbami? Bez projednání na vládě a v Poslanecké sněmovně? Působí to na mě jako korupční jednání – rychle si zajistit příjem peněz pro zadluženou stranu. My v ANO považujeme lithium za strategickou surovinu, je to bez nadsázky národní poklad! Nemá to těžit nikdo jiný, než stoprocentně stát! Například podnik Diamo. A navíc: V tom memorandu se ČR zavazuje k ochraně investic, což nám může také prohrát miliardovou arbitráž. Takže ČSSD sama ze své vůle takto ohrozí národní zájem? Proč asi?  Přihraje pak další kšeft v arbitráži kamarádovi pana Sobotky právníku Pokornému? Je to nepřijatelná krádež za bílého dne! Mimořádnou schůzi ještě před volbami samozřejmě podpoříme. Je to natolik závažné pochybení, že musí jít kampaň stranou. Budeme se ptát premiéra i ministra na to, proč to podepsali svévolně a za zády nás všech,“ sdělil předseda hospodářského výboru Sněmovny Martin Kolovratník z ANO.

„To je opravdu nehorázné. Neuvěřitelná arogance moci ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu! Těžba a zpracování lithia  musí zůstat v rukou státu. Občané, široká veřejnost by měla být pečlivě informována o nakládání s jednou z největších zásob lithia na světě! O problematice lithia, suroviny v hodnotě okolo 3 biliónů korun se nevedla ve Sněmovně vůbec žádná diskuse, což je pro mě nepřijatelné. Žádost o svolání mimořádné schůze Sněmovny podpořím,“ uvedla poslankyně Pavlína Nytrová.

„Určitě tuto iniciativu pro svolání Sněmovny podporřím. Jedná se opět o pokus megakrádeže za bílého dne a podvod na občany této země,“ říká psolanec ANO Jan Volný.

Poslanec ANO Zdeněk Berkovec mimořádnou schůzi podpoří. „Je to naprostá nehoráznost. Toto cenné nerostné bohatství rozdávat za mrzký peníz! Navíc narychlo podepsáno těsně před koncem volebního období!? Není to podzřelé?“ zlobí se Berkovec.

„Myslím, že takto závažné věci by se ve Sněmovně měly projednávat. Otevřenost, pokud se jedná o národní bohatství, je namístě. Tedy mimořádnou schůzi podpořím,“ uvedl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Uran, Mattoni, Becherovka, lithium…

„Svolání mimořádné schůze Sněmovny podpořím. Zastupuji voliče z Karlovarského kraje. Tady máme hořkou zkušenost. Na našem území v Jáchymově se těžil uran. Velký bratr Sovětský svaz téměř vydrancoval zásoby. Co jsme z toho měli? Nic. Podobnou zkušenost máme z privatizace Mattonky. Tehdejší vládní pohůnci šli italské firmě tak na ruku, že od lukrativní stáčírny oddělili lázně. Příběh chátrání nádherného lázeňského komplexu je všeobecně známý. Italové plní do lahví drahocennou vodu, bohatnou a region je na tom tak, že nemá kdo sponzorovat kulturu a sport. V Karlových Varech zanikla stálá divadelní scéna, slavný Karlovarský symfonický orchestr se z úctyhodného tělesa stal komorním seskupením. Na nedostatek peněz schází  na úbytě i někdejší mistr hokejové extraligy Energie Karlovy Vary. A do třetice – z někdejšího ‚třináctého pramene‘, karlovarské Becherovky, se po prodeji zahraničnímu partnerovi stala v Evropě druhořadá značka... Karlovaráci nikdy nezapomenou, jakou roli v tom sehrál pan Schwarzenberg.  Z celého toho bohatství patří dnes Karlovarskému kraji poslední příčky v úrovni vzdělanosti, ve výši průměrné mzdy a v dalších ukazatelích. A ‚čerte tu máš kropáč‘, lithium se zase nalézá hlavně na Karlovarsku. Příběhy s uranem, minerální vodou a dalšími zdroji už se nesmí opakovat,“ upozornil poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Jednoznačně podporuji mimořádnou schůzi Sněmovny. To by byla krádež ČSSD za bílého dne,“ uvedl poslanec ANO Milan Brázdil.

„O nás bez nás? ‚Bohatne-li stát, musí bohatnout lidé‘, hlásají billboardy jedné z kandidujících stran. Jen nám jaksi zamlčují, že bohatnou zřejmě jen ‚někteří‘. Tj. vybraní. Podpis memoranda právě v této době je až příliš podezřelý a páchne. Se svoláním mimořádné schůze proto souhlasím. Snad jí nejen pan premiér dá přednost před aktivitami pro své znovuzvolení. Tím myslím, že přijde a vysvětlí to. Bylo by to nejen čestné a čisté, ale i v zájmu všeho lidu České republiky, na což přísahal už tolikrát,“ uvedl poslanec Jiří Koskuba, který vystoupil z ČSSD.

Poslanec ANO Roman Kubíček informoval, že krok Ministerstva průmyslu a obchodu nepodporuje. „Není možné, aby ministr Havlíček podepsal memorandum bez souhlasu vlády. Předpokládám, že mimořádnou schůzi podpoříme,“ dodal.

Takto krátce před volbami je to vysvětlitelné nějakou finanční prebendou pro ČSSD…

„Takto krátce před volbami je to vysvětlitelné nějakou finanční prebendou pro ČSSD. Tohle mi přijde natolik průhledné, že na to mimořádná schůze nebude milt větší vliv. Chápu komunisty i okamurovce, že se snaží o publicitu, ale o hlasy pro svolání ať se ucházejí u někoho jiného,“ sdělil poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Mně se to taky nelíbí stejně jako komunistům a SPD a svolání mimořádné schůze považuji za rozumný návrh a pdopořím to,“ řekl poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Poslankyně ANO Miroslava Rutová mimořádnou schůzi dle svých slov podpoří, stejně tak i poslankyně ANO Zuzana Šánová a poslanec ANO Pavel Plzák.

„Svolání mimořádné schůze ohledně memoranda o těžbě lithia nejspíš podpořím. Tento krok Ministerstva průmyslu a obchodu se mi vůbec nezamlouvá a byl učiněn potichu v tajnosti. Jde přitom pro stát o strategiskou surovinu,“ uvedla poslankyně Marie Benešová, která již není členkou ČSSD.

„Je to naprosto skandální. Čtrnáct dní před volbami bez projednání vládou? Neuvěřitelné. Že by nám lithium za 14 dní někam uteklo?“ zlobil se poslanec ANO Pavel Šrámek.

Nezodpovědný až skandální čin sociálnědemokratického ministra. Další OKD?

„Považuji rovněž za nutné svolat mimořádnou schůzi Sněmovny k tomuto naprosto nepochopitelnému kroku Ministerstva průmyslu a obchodu. Pod návrh na její svolání se podpisuji rovněž,“ informovala poslankyně ANO Jana Lorencová.

„Vzhledem k tomu, že neznám obsah memoranda a vzhledem k tomu, že Ministerstvo průmyslu a obchodu – alespoň mně se to tak jeví – využilo evidentní situace kolem voleb (Poslanecká sněmovna nefunguje ve standardním režimu), neznám názory věcně příslušných parlamentních výborů, považuji tento krok MPO za chybný a dalo by se říci v jistém smyslu za účelový. Česká republika by si rozhodně měla ponechat rozhodující práva k tomu, jak bude surovina těžena a využita. A mělo by to být především ve prospěch státního rozpočtu a v zájmu českého daňového poplatníka. Pokud jde o svolání mimořádného jednání Sněmovny, nemám s tím sebemenší problém,“ uvedl poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

„Podpořím svolání schůze. Je to nezodpovědný až skandální čin sociálnědemokratického ministra. Další OKD?“ uvedl poslanec ANO Roman Procházka.

„To je špatně!“ řekl o memorandu poslanec ANO Milan Brázdil.

„Memorand se podepisují mraky, nikoho k ničemu nezavazují,“ říká poslanec ANO Miroslav Janulík.

Zisky za tři tisíce miliard korun

V Česku jsou asi tři procenta světových zásob lithia – většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní European Metals Holdings. Otevřít chce historický důl na cín. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy.

V těžbě lithia, které se využívá při výrobě baterií, se ukrývají obrovské zisky odhadované na tři bilióny korun. Podle ministra průmyslu by se zásoby pod Cínovcem měly dále zpracovávat v Česku, zpracovatelem ale má být australská společnost. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…