Nejen Havlovy lavičky. V Praze teď jezdí i Havlova tramvaj, líbí se vám?

04.12.2019 21:47

Legendární tramvaj prezidenta Václava Havla se vrací do pražských ulic. Cestující v pražské městské hromadné dopravě tak mohou okusit jízdu nevšedním legendárním vozem s číslem 8085, který připomíná 30. výročí posledních týdnů roku 1989, kdy vrcholila listopadová revoluce a Československo se chystalo na konec komunistického režimu. Havel tuto tramvaj použil při prezidentské kampani. Výtvarný návrh nynější tramvaje podle dobových fotografií připravil autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný. 

Nejen Havlovy lavičky. V Praze teď jezdí i Havlova tramvaj, líbí se vám?
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

Anketa

Chcete šéfa ODS Petra Fialu za premiéra?

3%
97%
hlasovalo: 32021 lidí
Druhá velká demonstrace na Václavském náměstí proběhla přesně před třiceti lety a o necelý týden později Václav Havel oznámil, že bude kandidovat do funkce prezidenta. Na kampaň měl pouhých 19 dní, během kterých se z něj stal silný lídr nové občanské společnosti a později prezident, kterého znal celý svět. „Součástí prezidentské kampaně Václava Havla byla i revolučními hesly polepená tramvaj s číslem 8085, která dodnes vozí cestující ve službách Dopravního podniku. Ke 30 letům svobody jsme se rozhodli ji znovu ‚obléknout‘ do jejího revolučního hávu, a připomenout tak atmosféru naděje a spojenectví tehdejších dní,“ popsal náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Tramvaj má svými polepy připomínat okamžiky, které nasměrovaly Československo a dnešní Českou republiku na cestu demokracie. Nechybějí tak dobové fotografie doplněné o výroční logo k 30 letům svobody, plakáty s Václavem Havlem a logo OF, kterými byla tehdy oblepená celá Praha. „Tramvaj, projíždějící centrem, byla první velký mobilní šiřitel informací o volbách,“ říká autor designu na tramvajové lince sametové revoluce a autor loga OF, Pavel Šťastný.