Nejen Konvička. Kvůli projevům na internetu prý přichází policii stovky udání

06.12.2015 10:52

Po tom, co vyšlo najevo, že policie z šíření nenávisti obvinila předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku, vyplouvají§ na povrch i další případy nenávistného vyjadřování na internetu. Na policii totiž přichází další a další udání. Jen za poslední tři měsíce jich bylo 122. Zabývá se jimi speciální policejní tým. Určitou úlohu v tom prý hrají i Spojené státy. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Nejen Konvička. Kvůli projevům na internetu prý přichází policii stovky udání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Konvička

Lidé si začali víc všímat projevů nenávisti na internetu, přičemž nejde jen o sociální sítě, ale také o nejrůznější servery šířící nebezpečné zprávy o uprchlících či různých menšinách. Předseda Bloku proti islámu psal o mletí lidé do masokostní moučky a co kdyby se našel člověk, který by si vzal podobná slova k srdci a začal podle nich jednat. Za hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny proto hrozí až tři roky vězení, pokud je někdo soudem skutečně uznán vinným.   

Policie však musí prokázat úmysl poškodit nějakou skupinu obyvatel, což není snadné ani tam, kde svoboda slova není zdaleka tak posvátná jako ve Spojených státech. Policie musí zhodnotit kontext, v němž výroky padají, minulost pisatele a jiné faktory.

Vyšetřovatelé se v posední době zaměřili např. na web white-media.info, neboť právě na něj se množí udání. Vztahuje se k němu 32 podání z celkových 122. Má to ale háček. „Stránky jsou provozovány ve Spojených státech amerických, respektive jsou zde ‚hostovány‘ a v USA má téměř absolutní ochrana svobody slova velmi silnou tradici,“ stěžují si čeští kriminalisté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihy předsedů ODS i Pirátů nepůsobí moc dobře. Tmavé fotky, nudnější pasáže

18:23 Knihy předsedů ODS i Pirátů nepůsobí moc dobře. Tmavé fotky, nudnější pasáže

ParlamentníListy.cz požádaly zkušeného recenzenta, novináře Zdeňka Svobodu, o posouzení dvou nových …