Nejezděte na východ Ukrajiny a do Oděsy, doporučuje česká diplomacie

06.05.2014 18:44

Ministerstvo zahraničí v úterý důrazně doporučilo Čechům zrušit nebo odložit cesty do některých oblastí na východě Ukrajiny a do jihoukrajinské Oděsy, které jsou dějištěm střetů mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty. České občany, kteří v těchto regionech pobývají, pak ministerstvo vyzvalo k tomu, aby odjeli. Kvůli blížícím se prezidentským volbám v neklidné zemi také doporučilo vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a neúčastnit se shromáždění.

Nejezděte na východ Ukrajiny a do Oděsy, doporučuje česká diplomacie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu
reklama

„MZV ČR důrazně doporučuje občanům České republiky zrušit nebo odložit cesty do Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny, kde probíhá protiteroristická operace ukrajinské vlády, a do města Oděsa, kde došlo mezi obyvatelstvem o víkendu 2. až 4. května 2014 k tragickým srážkám," upozornilo ministerstvo na svých webových stránkách. „Pokud se občané ČR v těchto oblastech nacházejí, MZV vyzývá k jejich okamžitému opuštění," dodalo.

Česká diplomacie také nedoporučuje Čechům cestovat do Charkovské oblasti na východě země a na poloostrov Krym, který se v březnu odtrhl od Ukrajiny a požádal o připojení k Rusku. Obezřetní mají být čeští občané rovněž při cestách do Dněpropetrovské, Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.

V zemi jsou na 25. května plánovány prezidentské volby a podle ministerstva panují obavy, že v tento den a v týdnech bezprostředně před a po volbách bude na celém území Ukrajiny docházet k „široké škále provokací". Ministerstvo proto Čechům doporučilo vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a vyzvalo k tomu, aby se neúčastnili demonstrací a pochodů.

Podobné varování jako česká diplomacie svým občanům adresovalo i německé ministerstvo zahraničí. Na nebezpečí cest na východ a jih Ukrajiny upozornilo zejména novináře, kterým podle Berlína hrozí, že mohou být proruskými separatisty zadrženi, jako se to nedávno stalo skupině inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve východoukrajinském Slavjansku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta, …