Nejmodernější dům pro seniory v zemi vybuduje Praha 2. Místostarostka Udženija představila unikátní projekt

23.06.2021 15:11

Na území hlavního města vyroste nejmodernější domov pro seniory v zemi. Projekt, který připravuje Praha 2, ve středu veřejnosti představila místostarostka této městské části Alexandra Udženija. Podle ní se jedná o evropský unikát na poli sociální péče.

Nejmodernější dům pro seniory v zemi vybuduje Praha 2. Místostarostka Udženija představila unikátní projekt
Foto: Radim Panenka
Popisek: Alexandra Udženija, místostarostka Prahy 2 představuje projekt Nového domova

Místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija představila projekt unikátního domova pro seniory, kteří potřebují péči se zvláštním režimem. Jde třeba o lidi trpící demencí, Alzheimerovou chorobou apod. Podle Prahy 2 se jedná o evropský unikát, radnice by se chtěla v nákladech vejít do půl miliardy korun.

Druhá pražská městská část bere péči o seniory vážně a ráda by vybudovala zařízení, které bude od základu splňovat standardy 21. století včetně lidského přístupu a kontaktu, který často nejvíc osamělým seniorům chybí. 

Anketa

Je Alena Schillerová dobrá ministryně financí?

69%
28%
hlasovalo: 8494 lidí

“Jde o projekt našeho Centra sociálních služeb Prahy 2, které si zakládá na špičkové péči. Naším heslem je, že tvoříme společným domov lidem, kteří nás potřebují. Hned zkraje chci utnout jakékoli spekulace, že by nové zařízení po jeho vybudování městská část předala soukromému provozovateli. To v žádném případě, jednoznačně říkám ne,” uvedla Alexandra Udženija na tiskové konferenci v prostorách Psychiatrické kliniky VFN v Praze, jejíž přednosta doc. Martin Anders patří mezi odborné garanty projektu.

Cílem radnice Prahy 2 je vybudovat projekt, jehož koncept vychází ze špičkových západoevropských modelů. “Jedná se o evropský unikát, který je důkladně promyšlený a zakládá se na systému moderní individuální péče o seniory včetně seniorů s demencí. Už teď naše městská část poskytuje celou řadu sociálních služeb, ale chybí nám právě domov se zvláštním určením, kde můžeme klientům poskytnout adekvátní péči, pokud trpí například Alzheimerovou chorobou,” vysvětlila místostarostka Prahy 2.

Architektonická vizualizace projektu

“Projekt Nového domova je navržen tak, aby jeho prostředí poskytlo podmínky pro individuální péči. Na tom všechno stojí. Především nám jde o to, abychom byli schopni poskytnout všechny stupně podpory v různých stádiím nemoci. Díky tomuto projektu budou veškeré potřebné služby pod jednou střechou. Aktuálně má Praha 2 kapacitu péče o seniory 70 lůžek, což bychom chtěli rozšířit na 130, protože současná kapacita je nedostačující. Na jedno místo čeká čtyři až pět seniorů a trend se určitě bude zvyšovat, protože populace stárne. Součástí nového centra bude denní i týdenní stacionář. Denní již provozujeme v Záhřebské ulici, ale týdenní nám chybí v celé Praze, protože celá řada rodin, které přes týden pracují, by si na víkend ráda své babičky nebo dědečky vzala domů,” nastínila Udženija. 

Do chystaného projektu budou podle jejích slov zapojeny organizace z celého spektra společnosti. “Zapojí se Římskokatolická farnost u kostela sv. Ludmily, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Česká gerontologická a geriatrická společnost, spolupracuje s námi i pan doktor Zdeněk Kalvach (propagátor hospicové péče, pozn. red.). Domov bude tvořen formou samostatných jednotek, tzv. domácností. Každou z nich bude obývat 10 - 12 seniorů a péči zajistí vždy jeden stálý tým pracovníků. Každá domácnost bude mít svůj obývací prostor včetně kuchyňského, sociálního a rehabilitačního zařízení. Součástí Nového domova bude i terapeutická zahrada a unikátní prostředí pro klienty v poslední fázi života s intenzivní péčí, tzv. oáza,” dodala místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Součástí projektu Nového domova bude i seniorské relaxační centrum, kde budou dostupné masáže, cvičení i vodní svět. Dostupné bude poradenské centrum pro seniory i pečující, služby půjčovny pomůcek, psychologa i právníka. Stejně tak školící centrum pro zaměstnance, veřejnost nebo univerzita třetího věku, komunitní zahrada, kaple, ale i hlídací koutek pro děti návštěv. Ve vstupní hale bude součástí domova, která bude sloužit nejen klientům a jejich návštěvám, ale i veřejnosti. 

Optimistická varianta podle místostarostky Prahy 2 počítá s tím, že stavět se začne ve druhé půlce roku 2023. Investiční náklady stavby včetně nábytku a pevně spojených výrobků a zařízení se stavbou radnice stanovila na 495 milionů korun bez DPH. Zhotovitel musí dodržet limit maximální výše investic. Náklady na nákup zdravotnických technologií a vybavení interiéru jsou odborně odhadnuty na 75 milionů korun bez DPH.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec montovny, soběstačnost? Obří šance pro Česko. Lithium a ČEZ, toto je potřeba udělat

11:19 Konec montovny, soběstačnost? Obří šance pro Česko. Lithium a ČEZ, toto je potřeba udělat

V Česku by mohla do roku 2026 stát továrna na výrobu baterií do elektromobilů. Stát chce na projektu…