Nejnovější průzkum: O politiku se zajímá zhruba polovina českých občanů

16.03.2017 15:14

O politiku se zajímá zhruba polovina českých občanů, více sledují politické dění doma než ve světě nebo v Evropské unii. Druhá polovina v únorovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) uvedla, že je politika nezajímá. Rozhodovat o významných místních otázkách by chtělo osm z deseti lidí, celospolečenské otázky by chtěla řešit polovina. Naproti tomu významné zákony a mezinárodní smlouvy by na politicích nechaly zhruba tři čtvrtiny Čechů. Výsledky průzkumu dnes CVVM poskytlo ČTK.

Nejnovější průzkum: O politiku se zajímá zhruba polovina českých občanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách 2016

Zájem 48 procent lidí o politiku je podle autorů průzkumu za posledních deset let téměř neměnný. O politické dění v Česku se v únoru zajímalo 57 procent lidí, ještě před deseti lety to bylo 64 procent. Zájem o dění ve světě se naopak proti roku 2008 zvýšil ze 40 na letošních 46 procent.

Více než před deseti lety čeští občané sledují také dění v EU, letos v únoru takových bylo 39 procent. Zájem o dění v EU mezi lety 2013 až 2016 vzrostl téměř o deset procentních bodů zřejmě v souvislosti s uprchlickou krizí či rozhodnutím Britů o vystoupení z EU a poslední výzkum vyšší míru zájmu jen potvrdil, uvedlo CVVM.

O významných místních záležitostech by chtělo rozhodovat 83 procent občanů, o významných celospolečenských otázkách 52 procent, ukázal průzkum. Politikům by dalo v rozhodování přednost 73 procent v případě významných zákonů a 82 procent u významných mezinárodních smluv. Zájem o rozhodování o zákonech a smlouvách navíc proti loňsku klesl, chuť řešit významné místní a celospolečenské otázky se v čase mění jen minimálně.

CVVM se v průzkumu mezi 6. a 19. únorem dotazovalo 1023 lidí ve věku od 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…