Nejsme id*oti! Tady Rockefeller nevládne! Srbský prezident vymetl Američany

24.01.2022 16:24

„Nebude tu vládnout Rockefeller, ale ti, kdo vyhrají volby.“ Srbský prezident Aleksandar Vučić v rozhovoru pro TV Pink uvedl, že neziskovka, která poslední měsíce v zemi pořádá protivládní demonstrace, dostala dar 25 tisíc amerických dolarů od nadace Rockefeller Brothers Fund. Objevily se i další informace o penězích Sorose a do toho přišly informace o plánovaném atentátu na srbského prezidenta.

Nejsme id*oti! Tady Rockefeller nevládne! Srbský prezident vymetl Američany
Foto: Hana Brožková
Popisek: Srbský prezident Aleksandar Vučić

Občanská iniciativa „Kreni-promeni“, což by se dalo přeložit jako „Jdi a změň“, stojí za organizací protestů v Bělehradě a dalších srbských městech v posledních několika měsících. Demonstrací, které probíhaly formou blokád páteřních silnic a dálnic, se účastnilo několik tisíc lidí. Soudě podle mediálních zpráv ale spíš víc občanů naštvali, protože blokády znemožňovaly volný pohyb. 

Anketa

Jste pro zvýšení poplatků za ČT?

1%
97%
hlasovalo: 31036 lidí

Během akcí došlo i k několika incidentům, kdy demonstranti sprostě nadávali řidičům, kteří nemohli přes blokády projet. Terčem hněvu aktivistů se stala i pěšky procházející stará paní. Tu nechtěli demonstranti pustit přes most, přestože je prosila s tím, že spěchá domů se najíst a vzít si léky.

Hlavním námětem protestů byl nesouhlas s těžbou lithia australsko-britskou společností Rio Tinto. Demonstranti argumentovali hlavně životním prostředím a tvrdili, že Vučić a současná vláda v Bělehradě svou zemi zaprodali a nechají ji kvůli těžbě zničit.

Jenže s pokračujícími demonstracemi se ukázalo, že všechno bylo úplně jinak. Rio Tinto nemělo povolení k těžbě, ale pouze povolení k průzkumům lokalit, ve kterých se nachází úložiště jadaritu, z něhož se poté lithium získává. Největším odhalením bylo, že povolení k průzkumům terénu získalo Rio Tinto před lety v době, kdy ve vedení Srbska byli současní opoziční politici, kteří se k protestům připojili. Tamní média dokonce vypátrala, že jeden z organizátorů protestů proti Rio Tintu před časem prodal za účelem budoucí těžby vlastní pozemky právě Rio Tintu a utržil částku více než 717 tisíc eur, v přepočtu téměř 18 milionů korun.

Do západních médií nyní pronikly výroky srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, který v interview pro televizi Pink připomněl, že hlavní organizátor protestů, nezisková organizace „Kreni-Promeni“, kterou jsme zmiňovali výše, na svou protivládní činnost přijala štědrý dar od nadace spojené s americkou miliardářskou rodinou Rockefellerů. 

Nadace Rockefeller Brothers Fund tuto informaci potvrzuje na svých webových stránkách, kde uvádí, že spolek „Kreni-promeni“ pro rok 2021 podpořili sumou 25 tisíc dolarů, což je asi 550 tisíc korun. Nadace uvádí, že finanční prostředky byly určeny na projekty související s udržitelným rozvojem a zaměření na obnovitelné zdroje energie. Zmíněný srbský spolek se však ve své činnosti reálně zaměřuje pouze na protivládní protesty. 

„Podívejte, jakému čelíme pokrytectví, když nám cizinci říkají, že nefinancují protesty, ale všeobecnou činnost těchto spolků. Rockefeller dá peníze Manojlovićovi (šéf spolku Kreni-promeni, pozn. red.) a říká, že to nejsou peníze na protesty. Říkají hlouposti a považují nás za idioty a chtějí zabít dvě mouchy jednou ranou. Na jedné straně pomáhají svrhnout vládu v Srbsku a z druhé strany si tím chtějí zajistit svoje ekonomické zájmy,“ řekl Vučić. 

Rozhovor se srbským prezidentem ZDE v originále:

Srbská premiérka Ana Brnabić už předtím veřejně uvedla, že na financování opozičních spolků v zemi se podílejí také The Rockefeller Foundation, USAID, Open Society Fund miliardáře George Sorose, mnohými obávaná americká organizace National Endowment for Democracy a mnoho dalších organizací z USA či Velké Británie.

Podle Vučiće byly do destabilizace Srbska investovány miliony eur a součástí těchto plánů prý mohl být i pokus o atentát, o čemž koncem minulého týdne informovaly srbské bezpečnostní složky. Informace o existenci kriminální skupiny, jejímž cílem je vražda srbského prezidenta, prý dostaly od tajných služeb jedné z členských zemí EU. Na vedoucího této organizované skupiny již byl vypsán zatykač. Podle dostupných informací se chystali spáchat atentát na Vučiće na počátku února a měl ho zastřelit sniper.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…