Nejsme pavlačové drbny. Podezření Marvanové k Dozimetru byla na bázi dohadů, vypálila Pecková

26.07.2022 19:26

Hejtmanka Středočeského kraje a nová místopředsedkyně hnutí STAN Petra Pecková stojí za staronovým předsedou Vítem Rakušanem. „Má naši podporu a důvěru,“ uvedla Pecková s tím, že Rakušan zvládl všechny problémy, které Starosty v poslední době potkaly, a vyvodil rychlé důsledky zejména v kauze Dozimetr.

Nejsme pavlačové drbny. Podezření Marvanové k Dozimetru byla na bázi dohadů, vypálila Pecková
Foto: Screen ČT24
Popisek: Hejtmanka Petra Pecková

Hnutí STAN kvůli svým kauzám svolalo předčasný volební sněm, kde Rakušan bezpečně obhájil post předsedy hnutí, když získal 292 z 305 hlasů. Rakušan ani neměl protikandidáta, což podle hejtmanky Petry Peckové ukazuje, že Starostové Rakušanovi věří.

„Neměl protikandidáta, protože si myslíme, že tu roli předsedy dělá dobře, odvádí skvělou práci a má naši podporu a důvěru. Nevidím důvod, proč bychom jen proto, abychom vyslali signál, že máme více kandidátů, postavili někoho dalšího,“ uvedla Pecková v rozhovoru pro Český rozhlas.

STAN podle ní není hnutím jednoho muže, což výsledek sněmu naznačuje. „Máme strukturu, orgány, které rozhodují, máme krajská a oblastní sdružení a je tam jasná hierarchie. Když jsme měli několik kandidátů na post ministra školství, zase jsme byli nařčeni, že nevíme, koho chceme,“ podivila se Pecková kritice, že neměl Rakušan protikandidáta.

Ministr vnitra podle Peckové všechny kauzy včetně Dozimetru zvládl rychle a důsledně. „Řešil to hned, jak se objevily nějaké hmatatelné důkazy. Podezření, které měla pražská radní Hana Marvanová, byly na bázi dohadů. Ale my nejsme hnutí pavlačových drben, které se řídí tím, co se říká,“ bránila Pecková práci Rakušana.

„Takto se něco povídá snad na každého starostu či politika. Je také otázkou, proč Marvanová sama nepodala trestní oznámení, pokud by měla dostatečné důkazy. Když jsme o nějaké důkazy k těm nařčením žádali, tak nikdo žádné důkazy neměl. Ve chvíli, kdy se ty důkazy objevily, pan předseda Rakušan konal tak, jak měl. Okamžitě jsme všechny ty lidi odstavili, zatímco v jiných stranách se neděje vůbec nic,“ srovnala Pecková.

Podle Peckové by navíc neměl za všechny kauzy zodpovídat jen předseda hnutí, který s nimi nemá nic společného. „Ty kauzy nejsou jenom problémem předsedy hnutí, nemyslím si, že by se předseda měl vyjadřovat ke všem těmto kauzám. Vy snad vidíte, že by se Andrej Babiš vyjadřoval ke všem kauzám hnutí ANO, a pranýřuje ho za to někdo?“ bránila se kritice Pecková.

Pecková také  razantně odmítá výtky opozičního hnutí ANO, že by Rakušan neměl pokračovat ve funkci ministra vnitra: „Nezasahuje do vyšetřování a neovlivňuje policii, naopak jí dává prostor pro to, aby mohla dobře dělat svoji práci. Proto si myslím, že nemá odstoupit. Ten dvojí metr ale nechápu, když byl obviněný premiér, tak to nevadilo? A proč bychom měli v tomto vyhovět požadavkům opozice? To snad řídí teď opozice tenhle stát? To je absurdní,“ láteřila Pecková.

Hnutí STAN podle ní dělá kvůli očistě politiky víc než jiné strany, což ukazuje případ rezignace Petra Gazdíka na post ministra školství kvůli kontaktům na obviněného Michala Redla. „(Gazdík) Není obviněn, ani obžalován, dokonce ani není zaznamenán v odposleších. A přesto to udělal. Ale vůbec nevím, proč by měl rezignovat Vít Rakušan, který se na tom nepodílel vůbec žádným způsobem,“ opakovala Pecková s tím, že v kauze Dozimetr šlo o selhání jednotlivce, kterému nelze zabránit. „Takové kriminální kauze a selhání jednotlivců nezabrání žádný politický systém, žádný předseda,“ pravila Pecková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…