Nejsme ve válce s islámem, zdůrazňuje Herman. A dodává...

27.02.2015 19:06

Šéf rezortu kultury Daniel Herman se rozpovídal o nově udělovaných cenách Dáma, Rytíř a Mecenáš české kultury. Byl by rád, kdyby takto byli oceněni lidé, kteří za dob nesvobody projevovali svobodného ducha v kultuře. Promluvil ale také o Rusku, Ukrajině, jistém ohrožení demokracie a o islámu.

Nejsme ve válce s islámem, zdůrazňuje Herman. A dodává...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) zavítal do pátečního Interview ČT24. Hovořil o nových cenách, které dnes rozdával - Dáma, Rytíř a Mecenáš české kultury. "Byla zde období, ať už nacistické či komunistické diktatury, za kterých lidé chtěli svobodně tvořit a trpěli za to," uvedl hned na úvod Herman s tím, že úlohu kulturních osobností je třeba ocenit. Nechtěl ale prozradit, kdo byl členem komise, která o udělení cen rozhodovala. "Není to problém, ale dopředu jsem zveřejnění jmen nekonzultoval, tak možná příště," uvedl.

Pokud jde o Mecenáše české kultury, tak prý nejde o to, kolik kdo dá peněz, podstatnější je, že se rozvoji české kultury věnuje dlouhodobě.

V pořadu vystoupila také Marta Kubišová, první nositelka ocenění Dáma české kultury. Bylo na ní patrné, že je z ocenění stále dojata. I dnes podle jejího názoru žijeme v době, která s sebou nese jistá rizika, snad až totalitní.

Prostor svobody je třeba pozitivně vyplnit

Podobný názor vyslovil i Herman s poukazem na ruské počínání na Ukrajině či na počínání radikálních islamistů v severní Africe. "Za svobodu a demokracii je třeba bojovat. Demokracie je prostor svobody, který si žádá, aby byl vyplněn. Já jsem přesvědčen, že by ji měly naplňovat pozitivní prvky. Případné hodnotové vakuum totiž přitahuje cizorodé prvky," prohlásil Herman.  

Nemá však za to, že bychom byli ve válce s islámem. "Já si myslím, že nejsme ve válce s islámem, ale musíme vyslovit nulovou toleranci terorismu. Je třeba rozlišovat mezi radikálním islamismem - zneužitím tohoto náboženství - a tím náboženským poselstvím."

Ve druhé polovině se vyjadřoval i k Ústavu pro studium totalitních režimů, který je dnes podle jeho názoru v troskách. Do této situace ho přivedla řada lidí, kteří neměli zájem na digitalizaci dokumentů z totalitní doby. Nechtěl ale jmenovat žádnou konkrétní stranu. Nejčastěji šlo o lidi z ČSSD a TOP 09, ačkoli to prý nelze příliš zobecňovat.

Nakonec  z Hermanových úst zazněla obhajoba zpěváka Daniela Landy, kterého prý zná asi patnáct let, jsou přátelé a může prý zodpovědně říci, že dnes nejde Landovi o jakékoli extremistické projevování názorů, které mu mnozí vyčítají. Zpěvák si prý ale také uvědomuje některé problematické body ve své tvorbě z dřívějška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

14:09 Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

Hosty druhé hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli předseda Senátu Miloš Vystrčil z …