Největší byznys Sobotkovy vlády, až za 11 miliard, drhne. Američané, Italové, či Němci?

06.04.2017 7:44

Měl by to být největší zbrojní obchod Sobotkovy vlády. Nákup 12 vrtulníků za šest, možná až 11 miliard korun se ale komplikuje a přidělává vrásky vedení ministerstva obrany i generálního štábu. Píše o tom dnešní Právo.

Největší byznys Sobotkovy vlády, až za 11 miliard, drhne. Američané, Italové, či Němci?
Foto: Jakub Chrudina
Popisek: Bitevní vrtulník Mi-24
reklama

Podle něj mělo rozhodnutí padnout již před čtrnácti dny, ale bylo odloženo. Přitom vojáci i úředníci ministerstva měli jasno už v únoru. Na jednání podvýboru pro vojenské akvizice podle poslanců branného výboru zástupci armády řekli, že chtějí vrtulníky UH-1Y Venom od americké firmy Bell, a chtějí proto zvýšit rozpočet z původních šesti na 10,6 miliardy korun. „Řekli nám, že už jsou rozhodnuti a že už o tom jednali i na americké ambasádě,“ řekl Právu jeden z členů branného výboru.

Původně měl Bell požadovat 19 miliard korun, ale nakonec měl údajně slevit na ceně, stejně jako armáda na požadavcích.

Jak list dále píše, ministerstvo obrany by chtělo nakoupit vrtulníky na vládní úrovni, a proto již loni oslovilo vlády USA, Itálie a Německa. Američané poslali kromě nabídky firmy Bell také návrh společnosti Sikorsky na prodej UH-60M Black Hawk.

Itálie nabízí stroje AW139M AgustaWestland. Také Italové začali silně lobbovat a údajně jsou ochotni snížit svou původní cenu na úroveň německé.

Obrana nechce nabídky komentovat. Podle mluvčího Jana Pejška se posuzují informace a splnění parametrů stanovených armádou. „Žádné rozhodnutí z úrovně vedení ministerstva a generálního štábu dosud nepadlo,“ řekl Právu.

Jak Právo před čtrnácti dny informovalo, ministerstvo obrany by chtělo rozhodnout do konce dubna, a to kvůli cestě prezidenta Miloše Zemana do USA.

Během této návštěvy chtěli zástupci obrany o nákupu vrtulníků Bell už s Američany vyjednávat. Spekulace, že armáda chce pořídit stroje UH-1Y, posílilo i to, že do prezidentova doprovodu se kromě Andreje Babiše (ANO) a Milana Chovance (ČSSD) přihlásil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Nové vrtulníky by měly nahradit ruské stroje Mi-24/35.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…