Největší nezaměstnanost v dějinách naší země

10.02.2014 13:13

Na zprávu MPSV o lednové nezaměstnanosti v ČR reagoval Jiří Cihlář, kolega známé ekonomky Markéty Šichtařové z Next finance. Zdůraznil, že nezaměstnanost je na novém rekordu. Oživení ekonomiky se zatím do nárůstu pracovních míst nepromítá. Po sezonním poklesu nezaměstnanosti přes léto tak podle Cihláře konec roku zastihne rovněž zhruba 8 procent lidí bez práce.

Největší nezaměstnanost v dějinách naší země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

České Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo statistiky týkající se lednové nezaměstnanosti. Počet lidí bez práce v prvním měsíci tohoto roku dosáhl hrozivého čísla 629 274.

Cihlář ve zprávě společnosti Next finance píše, že hranici 600 tisíc nezaměstnaných jsme překročili poprvé v historii samostatné České republiky. Počet nezaměstnaných byl o 32 441 vyšší než na konci prosince roku 2013.

Fotogalerie: - Na vládě o komisi pro církevní restituce

Andrej Babiš s Pavlem bělobrádkem přicházejí do je...
Na programu vlády bylo dnes čerpání evropských dot...
Vladimír Špidla
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s Jiřím Dien...
Ministr vnitra Michal Chovanec

V procentuálním vyjádření v lednu vzrostl podíl nezaměstnaných osob na 8,6 % z prosincových 8,2 %. Trh prý přitom počítal s mírnějším růstem nezaměstnanosti na 8,5 %. „Za hrozivým stavem na trhu práce stojí dva faktory. Za prvé, byla ukončena drtivá většina loňských sezonních prací a ty nové se dosud nerozběhly. Za druhé, mnoha lidem s koncem loňského roku skončily dočasné pracovní úvazky. Na druhé straně se začátkem roku vznikalo více nových pracovních míst. Jejich počet byl o 1 216 vyšší než v prosinci a o 2 600 vyšší než před rokem,“ konstatuje Cihlář, avšak dodává, že je to počet nedostatečný.

„Přesto tvorba nových pracovních míst nestačí pokrýt nárůst počtu nezaměstnaných. To přesně vystihuje údaj o průměrném počtu žadatelů připadajících na jedno volné pracovní místo. Jejich počet vzrostl z prosincové úrovně 17,0 na lednových 17,3,“ píše ekonom a dodává, že v některých regionech je situace naprosto žalostná.

„Kupříkladu v okrese Jeseník musí uchazeč o zaměstnání v průměru překonat přes 80 konkurentů.

Na konci roku bude opět 8 % nezaměstnaných

„Co bude dál?“ ptá se Cihlář a vyslovuje prognózu. „ Ačkoliv se česká ekonomika již odlepila od svého dna, na trhu práce se to neprojevuje. Nárůst nových zakázek ještě není takový, aby byly firmy nucené pořádat velké náborové akce. Stále se setkáváme s tím, že zaměstnavatelé raději přetíží stávající zaměstnance. Pokles nezaměstnanosti přijde až s nástupem jara. V této době totiž pracovnímu trhu pomůže opětovný rozjezd sezonních prací v zemědělství a stavebnictví. Během jarních měsíců začne míra nezaměstnanosti klesat pod 8 %. Nicméně na podzim začne znovu růst a v závěru roku se dočkáme jejího opětovného povyskočení nad 8% hranici,“ uzavírá hodnocení stavu nezaměstnanosti v ČR Cihlář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…