Nejvyšší kontrolní úřad se podívá na hospodaření Vodičkova svazu bojovníků za svobodu

29. 12. 2016 19:45

Na Český svaz bojovníků za svobodu pod vedením Jaroslava Vodičky si posvítí Nejvyšší kontrolní úřad. Jak uvádí server Echo24.cz, požádal o to kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Kontrolu nyní musí odhlasovat kolegium úřadu. „Prezident NKÚ pan Miloslav Kala se už dříve vyjádřil v tom smyslu, že kolegium se podnětem samozřejmě bude zabývat a pokusí se Poslanecké sněmovně vyjít vstříc,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Nejvyšší kontrolní úřad se podívá na hospodaření Vodičkova svazu bojovníků za svobodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

Svaz bojovníků za svobodu měl v minulých měsících problémy kvůli nedemokratickým praktikám a vyloučení členů, kteří předsedu Vodičku kritizovali kvůli nakládání s financemi. I z toho důvodu zřejmě přijal kontrolní výbor Poslanecké sněmovny na návrh poslance ČSSD Václava Votavy usnesení, kterým dal Nejvyššímu kontrolnímu úřadu podnět k provedení kontroly u svazu s nakládáním se státními prostředky. Jak uvádí server Echo24.cz, kvůli kritice svazu se hovořilo o tom, že by ČSBS mohl přijít o státní dotace – ta pro příští rok přitom činí 6,3 milionu korun.

Původní text ZDE.

Na nehospodárnost ve svazu upozornil například bojovník a válečný veterán Pavel Vranský, jenž svaz i z tohoto důvodu opustil. Vadilo mu, že Vodička využíval vůz značky Superb i s řidičem také pro soukromé účely či že utrácel hodně peněz. Kritická byla i Gabriela Havlůjová, jejíž kladenská buňka svazu byla zrušena. Ta upozorňovala na špatné využívání sponzorských příspěvků. A právě kvůli kritice byla samotným Vodičkou vyloučena. 

Ten s kontrolou NKÚ nejspíš nemá problém – již před několika týdny totiž vyzval úřad, aby ji provedl. NKÚ však nemůže zahajovat kontroly na žádosti jednotlivců. „My, co jsme pana předsedu Vodičku kritizovali, jsme upozorňovali na nehospodárnost a plýtvání penězi. Taková kontrola by se jistě zabývala účetnictvím, které, věřím, má svaz v pořádku, ale těžko by mohla posuzovat, zda byly peníze využity smysluplně,“ podotýká však ke kontrole Havlůjová.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…