Nejvyšší soud USA rozzuřil liberály. Jde o potraty

24.6.2022 10:10 odp. | On-line

Nejvyšší soud USA vydal očekávané rozhodnutí o právu na potrat. A vyvolal tím velkou bouři na straně liberálů. Zvrátil totiž rozsudek, který téměř 50 let zákazu potratů velmi účinně bránil.

Nejvyšší soud USA rozzuřil liberály. Jde o potraty
Foto: Archiv JH
Popisek: Demonstrace ve Washingtonu D. C. před Bílým domem

Soudce Samuel Alito, autor rozsudku, vyjádřil názor, že potrat je takovou otázkou, o které by mělo rozhodovat zákonodárství, nikoliv justice.

Státy USA jsou v postoji k interrupcím rozděleny zhruba půl na půl. Nejvyšší soud ale v roce 1973 ve slavném rozhodnutí v případu Roe vs. Wade řekl, že nesmí být zakázán potrat v době, kdy plod ještě není schopen žít mimo dělohu. To je podle lékařů mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

Tento rozsudek Nejvyššího soudu se stal klíčovým bodem argumentace ve prospěch potratů. V roce 1992 další rozhodnutí nejvyšší federální soudní instance zakázala takové zákony, které přístup k potratu nepřiměřeně komplikují.

Nyní, po 49 letech, Nejvyšší soud USA rozsudek Roe vs. Wade přehodnotil. Potvrdil totiž zákon státu Mississippi, který zakazuje potrat už po 15 týdnech těhotenství. Poměr hlasů v devítičlenném tribunálu byl 6:3, trojice liberálních soudců vyjádřila své zarmoucení.

Soudce Alito také napsal, že „Ústava se nezmiňuje o potratu a žádné takové právo není chráněno žádným ústavním ustanovením“.

Nejvyšší soud má aktuálně konzervativní většinu a liberálové již dříve upozorňovali, že to ohrožuje jejich práva, kterých se v minulých desetiletích domohli. Teď vyjadřují obavy, že Nejvyšší soud může v revizi dosavadní judikatury pokračovat.

Liberálové již dříve avizovali, že z rozhodování Nejvyššího soudu, do něhož tři soudce jmenoval prezident Trump, chtějí udělat téma podzimních voleb. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová soudcům vzkázala, že jejich rozhodnutí je kruté vůči ženám. A viní z toho prezidenta Trumpa i republikánské zákonodárce.

Prezident Biden vystoupil s projevem: „Vzali nám naše ústavní právo. Smutný den“.

„Dnes vyhrál život. Nejvyšší soud zvrácením Roe vs. Wade dal americkému národu nový životní začátek. Chválím soudce za to, že měli odvahu pro svá přesvědčení,“ ocenil naopak bývalý viceprezident Mike Pence.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

9:51 Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

„Chce mít vláda další měsíce ve funkci ředitele zpravodajských služeb osobu bez prověrky, kterou má …