Nejvyšší soud zpochybnil amnestii pro Vlastníka z kauzy Trend

02.12.2013 12:01

Nejvyšší soud zpochybnil amnestii pro Miroslava Vlastníka, jednoho z obžalovaných v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Důvodem je to, že se Vlastník dlouho skrýval v zahraničí. ČTK to zjistila ze záznamu v databázi InfoSoud. Mluvčí NS Petr Knötig uvedl, že se správnou aplikací amnestie musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze. Je pravděpodobné, že Vlastníkovo stíhání bude pokračovat.

Nejvyšší soud zpochybnil amnestii pro Vlastníka z kauzy Trend
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Amnestii oznámil na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus. Zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí dopadlo také na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou včetně kauzy Trend, kde o zastavení stíhání rozhodl letos v lednu v prvním stupni Krajský soud v Hradci Králové.

Nejvyšší soud už na základě série dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zrušil zastavení stíhání v nejméně šesti případech. Důvodem bylo dosud vždy to, že se obžalovaní nějakou dobu skrývali v zahraničí. NS dospěl k závěru, že do osmileté lhůty nelze počítat roky, kdy se aktéři případů vyhýbali spravedlnosti, což je také případ Vlastníka.

V kauze Trend šlo o více než miliardovou škodu

Kauza Trend s více než miliardovou škodou je označována za jeden z největších případů tunelování v Česku. Fond založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. V roce 1995 fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem. Následně podle obžaloby začaly prostředky fondu mizet na konta jiných společností. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Policisté a soudci se případem zabývali řadu let. Naposledy loni hradecký soud uložil dvěma manažerům tříleté a dvěma dvouleté tresty, čtyři další zprostil obžaloby, a to včetně Vlastníka souzeného na útěku.

NS by měl rozhodovat ještě o několika dalších Zemanových dovoláních

Ve fázi odvolacího řízení do kauzy vstoupila Klausova amnestie. Vlastník se do Česka vrátil až 14 dní před jejím vyhlášením. Jeho právník později uvedl, že muž amnestii nepřijme. Soudy by se tak musely jeho vinou zabývat, avšak nemohly by jej potrestat. Nyní se hypoteticky znovu otevírá cesta k rozsudku s plnou vahou, ovšem jen v případě Vlastníka - amnestování ostatních obžalovaných rozhodnutí NS neovlivnilo.

Šéf žalobců Zeman podal dovolání také v případě vytunelované společnosti H-System. V tomto případě však NS dovolání zamítl a někdejší manažeři Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se tak s konečnou platností vyhnou případnému trestu a nejspíš i povinnosti nahradit škodu. NS by měl rozhodovat ještě o několika dalších Zemanových dovoláních v amnestijní agendě. Nejvyššímu státnímu zástupci se nelíbí například částečná aplikace amnestie v kauze někdejšího konkurzního soudce Jiřího Berky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odešla paměť českého parlamentu Zdeněk Jičínský: Vzpomínky na Havla s nakreslenými obrázky, zaříznutí Zemana Špidlou, i hutná nálož Topolovi s knížetem

16:13 Odešla paměť českého parlamentu Zdeněk Jičínský: Vzpomínky na Havla s nakreslenými obrázky, zaříznutí Zemana Špidlou, i hutná nálož Topolovi s knížetem

V jednadevadesáti letech zemřel profesor Zdeněk Jičínský. Poslanec několika parlamentů a člověk, kte…