Někdejší šéf ČT vypustil na veřejnost hodně silná slova o Zemanovi

23.04.2019 15:59

Někdejší generální ředitel ČT Ivo Mathé, její vůbec první generální ředitel v moderních dějinách našeho státu, se domnívá, že prezident Miloš Zeman neusiluje jen o destrukci České televize v její současné podobě. Prezident podle jeho názoru hodlá rozvrátit celý český právní systém.

Někdejší šéf ČT vypustil na veřejnost hodně silná slova o Zemanovi
Foto: Petr Novák, Wikipedia
Popisek: Mediální producent, pedagog a manažer Ivo Mathé
reklama

Docent Ivo Mathé ve vyjádření pro server Aktuálně.cz uvedl, že politici měli už od počátku 90. let chuť ovládnout Českou televizi a částečně toho dosáhli. Sněmovna schvaluje zprávy o hospodaření ČT, volí členy mediálních rad a schvaluje kodex veřejnoprávních médií.

„To všechno svědčí o tom, jak politici přitvrzovali a nikdy myšlenku ovládat Českou televizi neopustili. Oni se cítí být akcionáři České televize. Což je ovšem hluboký omyl. Česká televize je službou veřejnosti, a ne poslancům,“ upozornil Mathé.

Nespokojenost s prací televize vyjadřoval podle Mathého už Václav Klaus jako premiér, vždy prý přišel a začal, „já se na televizi nedívám, ale manželka mi říkala...,“ a začal kritizovat. Stěžoval si např., že zpráva o tom, že byl jako premiér tam či onde, nebyla večer ve zprávách hned na prvním místě, ale až na místě desátém. A co na to Mathé odpovídal?

„No, že to tak prostě je. Tak to posoudil vedoucí vydání podle důležitosti. A tím to pro mne končí. Klaus se ještě chvíli hněval a pak zavěsil. A vůbec mu nedocházelo, že do toho nemá co mluvit. On je jedním z těch politiků, kteří nikdy nepochopili smysl veřejnoprávního vysílání. Tihle lidé by rádi viděli elektronická média buď jako státní, tedy v moci vlády, nebo soukromá, která mají vydělávat peníze a mlčet,“ prozradil.

Anketa

Je nastupující ministryně spravedlnosti Benešová nebezpečím pro českou demokracii?

11%
89%
hlasovalo: 9912 lidí
Až Vladimír Železný prý politikům ukázal, jak se dá s informacemi čarovat. Že si soukromá televize může dovolit neodvysílat všechno, co ví o dané kauze. Za to se tato soukromá televize mohla těšit na jisté protislužby.

„Víte, symbióza politiků se soukromými médii má počátek v udělování licencí v roce 1993. Tehdy rada v neúplném složení šesti lidí během jednoho měsíce udělila televizi Nova licenci úplně zadarmo. Nad tím se nikdo nepozastavuje ani v časech, kdy soudně přezkoumáváme privatizaci OKD. Pololegální rozdávání licencí předurčilo vztah politiků a soukromých médií. Majitelé soukromých stanic byli politikům zavázáni a kontaminovali mediální prostředí, do něhož vnesli víc špíny než hygieny,“ shrnul situaci Mathé.

Největším nepřítelem České televize se však postupem času stal Zeman. Ještě jako opoziční politik vyrazil do německého Bambergu, kde jednal se švýcarsko-českým podnikatelem Janem Vízkem o finanční pomoci pro stranu. Podnikatel za to požadoval, aby se v příští vládě ocitli jemu naklonění lidé. Když o této schůzce informovala Česká televize, Zeman napřed tvrdil, že podnikatele vyhodil, ale veřejnoprávní televize zjistila, že s ním jednal opakovaně. V tu chvíli se prý Zeman na ČT naštval a od té doby na ni útočí.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jenže podle Mathého Zemanovi nejde jen o pokoření a rozvrácení České televize. Současný prezident prý hodlá rozvrátit celý právní systém této země. „Zapadá to do Zemanovy rozvratné války proti demokratickým institucím a právnímu systému země. Ještě před útokem na televizi vyzval k finančnímu vyhladovění Senátu. Prezident tady ponouká Poslaneckou sněmovnu ke zničení druhé půlky zákonodárného sboru! To už je v konfliktu s ústavou, na kterou přísahal. Stejně jako jeho podrývání důvěryhodnosti bezpečnostních služeb státu, kterým se jistě zalíbil Moskvě,“ konstatoval Mathé.

„Mám jednu hrůznou představu. Kdyby se rozhodl znovu kandidovat na prezidenta Václav Klaus, který dal hromadnou amnestii ekonomickým zločincům, tak ho lidé zvolí. Protože Miloš Zeman snížil laťku natolik, že po něm se každý kandidát bude zdát jako lepší prezident,“ posteskl si.

Docent má za to, že ve snaze o ovládnutí ČT pomáhají Zemanovi především komunisté a Tomio Okamura (SPD). Pokud se k nim přidá část poslanců ANO, otevře se cesta k definitivnímu neschválení dvou zpráv ČT o jejím hospodaření a k výměně ředitele.

Fakt, že se novým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání stal kupříkladu Ladislav Jakl, ukazuje podle Mathého, že komunisté a Okamura to s útokem na ČT myslí vážně. Někdejší ředitel ČT proto doufá, že poslanci půjdou do sebe a další lidi podobného střihu už nebudou do mediálních rad posílat. Stačilo by, kdyby kandidáty podrobně zpovídali. Stejně podrobně, jako to senátoři činí s kandidáty na Ústavní soud.

Mathé se v této souvislosti zastal Petra Dvořáka, dnešního šéfa ČT, který bije na poplach. „Situace je asi natolik vážná, že tak musel vystoupit. Petra Dvořáka trochu znám a vím, že to není žádný střelec od boku. A přece vidíme, co se teď odehrává. Ředitel ČT jen poněkud nezvykle pojmenoval věci pravým jménem. Včas varuje, co se chystá,“ upozornil.

Rýpl si také do televize Barrandov. „To je pitoreskní záležitost. A zároveň myslím, ztrátová záležitost. Jeho sledovanost je nízká, u těch nejúspěšnějších pořadů ani ne dvě stě tisíc diváků. Tomu musí odpovídat i nízká cena, kterou mohou chtít za reklamu. To všechno navzdory neuvěřitelné aktivitě pana Soukupa v jeho pořadech, která musí být podle mne snad živena i nějakými psychotropními látkami. No a to možná má vliv na úsudek pana majitele a na to, co na obrazovce vyvádí,“ kroutil hlavou.

Mathé také prozradil, že ho dnešní premiér Andrej Babiš lákal do hnutí ANO, chtěl z něj udělat primátora Prahy. Mathé Babišovu nabídku odmítl, a tak se primátorkou za hnutí ANO stala Adriana Krnáčová a kandidátem na dalšího primátora byl podnikatel Petr Stuchlík.

„Když mi říkal, jak ho rozčiluje korupce, tak to znělo docela autenticky. Nepoznal jsem, jestli ho to štve proto, že vypadl z rozdělení moci mezi ODS, ČSSD a jimi preferovanými podnikateli. Anebo zda je tím, od koho chtěli peníze, a on jim je nedával. Ale každopádně při líčení motivace vypadal důvěryhodně. A pochopil jsem, proč se ke spolupráci s ním nechaly zlákat i takové osobnosti jako Martin Stropnický, Jiří Zlatuška a někteří další,“ zavzpomínal na setkání s Babišem někdejší ředitel ČT.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

15:54 Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

Kdo je tu dezinformátor, ptá se řečnicky zpěvák Janek Ledecký, kterého Evropské hodnoty zařadily rov…