Neklidné časy začaly, komentoval Sobotka ve sněmovně vítězství Trumpa. A pak si vzal slovo František Laudát...

11. 11. 2016 10:29

Poslanci na mimořádné schůzi tepali vládu a zvláště premiéra Bohuslava Sobotku za to, co se stalo kolem schůzky ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, což následně vedlo k dopisu Číně. „Zahraniční politika musí mít obsah a její obsah musí být opřen o ústavní rámec právního řádu,“ ťal hned na začátku schůze do kabinetu předseda ODS Petr Fiala. „Vaše politika je zmatená, neprůhledná a v té bažině klamete veřejnost,“ zmínil po něm šéf poslanců TOP 09 František Laudát. Premiér jejich útoky ale odmítl. Nakonec poslanci program schůze neodhlasovali.

Neklidné časy začaly, komentoval Sobotka ve sněmovně vítězství Trumpa. A pak si vzal slovo František Laudát...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Interpelace na premiéra a vládu. Účast všech zúčastněných nebyla valná
reklama

Poslanci se dnes sešli na mimořádné schůzi svolané z podnětu ODS a TOP 09, protože chtějí debatovat o zahraniční politice ČR. Schůzi k zahraniční politice vyvolala pravice prý kvůli zmatkům kolem nedávné návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlámy v Česku.

Předseda ODS Petr Fiala promluvil před poslanci jako první. Ve svém proslovu především zmínil, že máme slabou zahraniční politiku.

„Proč jste podepsal ponižující dopis čtyř? A to nyní budou následovat další podobné kroky?“ ptal se premiéra Fiala na prohlášení, jímž se prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch prý sehnuli před Čínou. Podle jeho mínění se především Pražský hrad stal „autonomním centrem zahraniční politiky“, přičemž to vše platí daňoví poplatníci.

„Zahraniční politika musí mít obsah a její obsah musí být opřen o ústavní rámec právního řádu,“ tepal Fiala kabinet.

Po něm řekl názor i předseda poslanců TOP 09 František Laudát. A vyzdvihl především to, že nikdo nenutí vládu, aby s Čínou neobchodovala, dělají to tak ostatně i jiné západní země, ovšem není nutné k tomu hrbení vlády.

„Kdy toto ohýbání páteře skončí?“ otázal se Laudát. Podle něj kabinet provádí „riskantní politiku“.

„Z pohledu toho, jakou máme obchodní bilanci s Čínou a s Ruskem, tak byste mohl přiznat, že v tomto směru vaše ekonomická diplomacie selhala. S Čínou i s Ruskem máme obchodní deficit, tak kde jsou ty úspěchy? Nyní je obrat větší se Spojenými státy, nežli s Ruskem,“ řekl také.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

„Vaše politika - a teď mluvím o celé vládní koalici - je zmatená, neprůhledná a v téhle bažině, kterou tady vytváříte a atrofujete,  ještě dáváte tahy, kterými klamete veřejnost,“ zmínil.

Po něm promluvil premiér Bohuslav Sobotka.

„Já si myslím, že neklidné časy už začaly. Jsme uprostřed neklidných časů, věci se mění a to potvrdil i výsledek amerických voleb ve Spojených státech,“ řekl a uvítal, že opozice mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k zahraniční politice svolala.

„Česká republika má transparentní zahraniční politiku, zahraniční politika z nás dělá srozumitelného partnera,“ sdělil přitom.

„Česká republika přijala dva zásadní dokumenty, schválili jsme koncepci naší zahraniční politiky. Souhlasila s nimi celá koaliční vláda,“ zdůraznil Sobotka. Podle něj velký význam v posledních měsících získala skupina V4, v rámci níž se povedlo posílit vyjednávací pozici Česka. Navíc tyto státy společně lépe řeší migrační krizi.

Zaorálek: Rozpěnili mi krev!

„Předřečníci mi rozpěnili krev, ale řekl jsem si, že musím být diplomatický,“ uvedl po nich velmi živě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Prý nerozumí „úplně zbytečné politizaci dalajlámy“. „Je to chyba vládní koalice, co se nám v této věci stalo. Já jsem se za to styděl, neboť jsem měl pocit, že nedržíme elementární pravidla,“ zmínil Zaorálek, ale okamžitě na to zdůraznil, že ČR pravidla zahraniční politiky drží a že Česká republika je dokonce aktivní hráč v současné politice a vypočítal, jaké schůzky ho se zahraničními partnery vbrzku čekají.

„Rozumím tomu, když se někdo nechce v této zemi hrbit, ale měli bychom si vysvětlit, co to hrbení vlastně je,“ zdůraznil ministr s tím, že ČR nikdy nebude vazalem Číny, ale jde o to, že Čína má prostředky a hledá partnera pro obchodování. „V čem Čína kulhá, tak to je vývojová oblast a v tom má ČR co nabídnout,“ uvedl Zaorálek.

Šéf diplomacie následně pobavil poslance, neboť se jal citovat slova z článku Ferdinanda Peroutky. Podle něj ale jde o reedici jeho článků z roku 1937. „... na straně 211 až 218 se píše: ´Prvním a rozhodujícím znakem je něco vykonat a ne si jenom něco myslet.´“

Zaorálek se také zmínil o volbě prezidenta v USA. Podle něj bylo jen otázkou času, kdy USA naznačí, že máme zvyšovat výdaje na obranu. Slova Donalda Trumpa tak nebyla nijak mimo tuto sféru.

„Odmítám myšlenku, že je česká zahraniční politika nekompetentní,“ vrátil se ale posléze k tématu a máchal přitom rozhořčeně rukama.

„Rád bych hovořil tady o prioritách vlády, ale nemohu podpořit tento bod, který je založen na tom, že někdo tady vyvolá konflikt a ten konflikt se otevře a na tom chce někdo grilovat vládu. Tento postup považuji ne za nelegitimní, ale za hloupý,“ svěřil se po slovech Zaorálka předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Kde je vláda? Nesedí tady ani ministr kultury, který tu jinak je pořád. On snad ani neví, kde jeho úřad ministerstva je,“ ironizoval v jednom z dalších projevů předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura nepřítomnost členů vlády.

Poslanci ale program této schůze nepodpořili. Pro odmítnutí zabývat se šířeji zahraničně-politickými tématy hlasovalo 70 zákonodárců.

Pravicová TOP 09 chce ale následně debatovat i o odkladu startu elektronické evidence tržeb (EET). V případě pokračování řádné schůze by Poslanecká sněmovna mohla schvalovat sporná pravidla pro národní parky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…