Neklidné časy začaly, komentoval Sobotka ve sněmovně vítězství Trumpa. A pak si vzal slovo František Laudát...

11.11.2016 10:29 | Zprávy

Poslanci na mimořádné schůzi tepali vládu a zvláště premiéra Bohuslava Sobotku za to, co se stalo kolem schůzky ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, což následně vedlo k dopisu Číně. „Zahraniční politika musí mít obsah a její obsah musí být opřen o ústavní rámec právního řádu,“ ťal hned na začátku schůze do kabinetu předseda ODS Petr Fiala. „Vaše politika je zmatená, neprůhledná a v té bažině klamete veřejnost,“ zmínil po něm šéf poslanců TOP 09 František Laudát. Premiér jejich útoky ale odmítl. Nakonec poslanci program schůze neodhlasovali.

Neklidné časy začaly, komentoval Sobotka ve sněmovně vítězství Trumpa. A pak si vzal slovo František Laudát...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Interpelace na premiéra a vládu. Účast všech zúčastněných nebyla valná

Poslanci se dnes sešli na mimořádné schůzi svolané z podnětu ODS a TOP 09, protože chtějí debatovat o zahraniční politice ČR. Schůzi k zahraniční politice vyvolala pravice prý kvůli zmatkům kolem nedávné návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlámy v Česku.

Předseda ODS Petr Fiala promluvil před poslanci jako první. Ve svém proslovu především zmínil, že máme slabou zahraniční politiku.

„Proč jste podepsal ponižující dopis čtyř? A to nyní budou následovat další podobné kroky?“ ptal se premiéra Fiala na prohlášení, jímž se prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch prý sehnuli před Čínou. Podle jeho mínění se především Pražský hrad stal „autonomním centrem zahraniční politiky“, přičemž to vše platí daňoví poplatníci.

„Zahraniční politika musí mít obsah a její obsah musí být opřen o ústavní rámec právního řádu,“ tepal Fiala kabinet.

Po něm řekl názor i předseda poslanců TOP 09 František Laudát. A vyzdvihl především to, že nikdo nenutí vládu, aby s Čínou neobchodovala, dělají to tak ostatně i jiné západní země, ovšem není nutné k tomu hrbení vlády.

„Kdy toto ohýbání páteře skončí?“ otázal se Laudát. Podle něj kabinet provádí „riskantní politiku“.

„Z pohledu toho, jakou máme obchodní bilanci s Čínou a s Ruskem, tak byste mohl přiznat, že v tomto směru vaše ekonomická diplomacie selhala. S Čínou i s Ruskem máme obchodní deficit, tak kde jsou ty úspěchy? Nyní je obrat větší se Spojenými státy, nežli s Ruskem,“ řekl také.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně zničený Trump? Ne. Na průzkum, kde vyhořel, už přišla odpověď

19:11 Úplně zničený Trump? Ne. Na průzkum, kde vyhořel, už přišla odpověď

Donald Trump se brání proti nepříznivému průzkumu z Iowy, kde Kamala Harrisová získala nečekaný násk…