Některé kostely se prodají, jiné odepíšou. Církev začíná hospodařit a takhle to vypadá

12.12.2014 8:59

Kvůli velkému počtu kostelů a jen omezenému množství peněz na jejich údržbu přistoupilo Královéhradecké biskupství k tomu, že kostely rozdělí do tří kategorií podle toho, jakou prioritu pro církev mají. Ty ve třetí kategorii budou na odpis, část jich bude nabídnuto jinému majiteli. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes.

Některé kostely se prodají, jiné odepíšou. Církev začíná hospodařit a takhle to vypadá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Podle listu lidé z biskupství zdůrazňují, že nejraději by byli, kdyby se s opravami dostalo na všechny stavby. Ovšem musejí vycházet z reálných možností. V diecézi je několik cenných kostelů a chrámů, které budou patřit do první kategorie. Jde například o chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo o katedrálu v Hradci Králové. „První kategorii tvoří kostely z církevního hlediska nejdůležitější. Pravidelně se tam slouží bohoslužby. Ve farnosti je dostatek věřících,“ vysvětlil deníku správce majetku královéhradeckého biskupství Petr Kábrt.

Druhou skupinu mají tvořit využívané kostely, které z první kategorie vypadnou například proto, že leží blízko sebe.

Biskupství se bude muset zbavit asi pětiny všech kaplí a kostelů

Třetí skupinou jsou opuštěné a nevyužívané objekty. Část z nich prý bude na odpis a čeká je jen nutné zabezpečení zdí, část církev nabídne jinému majiteli. Hradecký biskup Jan Vokál odhaduje, že do třetí kategorie bude patřit asi pětina z celkového počtu všech kaplí a kostelů v jeho diecézi.

List připomíná, že Česko má hustou síť kostelů, která pochází z éry císaře Josefa II., který zaručoval poddaným docházkovou vzdálenost do kostela nejdéle půl hodiny.

Na Moravě se církev kostelů a kaplí zbavovat nemusí

Podobně prý postupuje biskupství plzeňské, které už na nové majitele převedlo devadesát kostelů, většinou na církevní řády nebo na obce.

Na Moravě prý ale církev takto postupovat nemusí kvůli vyššímu počtu věřících. „Často farníci o svůj kostel pečují na vlastní náklady,“ řekla k tomu mluvčí biskupství v Brně Martina Jandlová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

10:41 Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

V médiích se tento týden ozývaly hlasy expertů, podle kterých se celá Francie semkla za svým multiku…